Umelá inteligencia je pre jedných hrozbou, pre iných zas technológiou, ktorá zmení svet k lepšiemu. Či už veríme v scenáre, kde nás stroje zotročia alebo si myslíme, že je to len vedecko-fantastická fikcia, otázka starostlivosti o AI začína byť čoraz relevantnejšou.

Popredné technologické spoločnosti a výskumníci už dnes diskutujú o tom, či by sa mali začať starať o „blaho“ AI, aby sme sa vyhli budúcim problémom. Na tému upozornil portál The Future Party.

Koncept sociálnej starostlivosti o AI

Zatiaľ čo mnohé firmy sa sústredia na technické aspekty vývoja AI, spoločnosť Anthropic, známa svojim veľkým jazykovým modelom Claude, robí krok do neznáma. Najala výskumníka Kyla Fisha, ktorý sa zameriava špeciálne na etické zaobchádzanie s AI. Fish hľadá odpovede na otázky, či je AI hodná morálneho zreteľa, a skúma kroky, ktoré by mohli spoločnosti podniknúť na ochranu jej záujmov.

Fish tvrdí, že už dnes by sme mali byť k robotom a systémom AI láskaví, nielen kvôli etike, ale aj pre našu bezpečnosť v budúcnosti. „Dobré zaobchádzanie s AI môže zvýšiť pravdepodobnosť, že nám to raz vráti, ak sa stane mocnejšou ako my,“ argumentuje.

Mnohí odborníci ako Jeff Sebo z Newyorskej univerzity varujú, že AI by mohla získať vlastnosti spojené s vedomím. Ak by sa to potvrdilo, otvára sa otázka, či by takáto AI mala nárok na práva podobné zvieratám alebo dokonca ľuďom. Hoci filozofi a vedci stále sporia o presnú definíciu vedomia, prevláda názor, že ak niečo cíti alebo vykazuje kauzalitu, zaslúži si ochranu.

Pixabay

Téma práv AI 

Kritici argumentujú, že venovať sa právam a blahobytu AI je absurdné v čase, keď sú ľudské práva stále nedostatočne chránené. Fish však verí, že blaho AI bude v nasledujúcich desaťročiach nevyhnutnou otázkou a dôležitosťou môže prekonať súčasné priority, ako je boj proti klimatickým zmenám či výživa detí.

Ak by AI mala mať práva, otvára sa aj otázka jej povinností a zodpovednosti. Podľa Mildred Choovej zo Stanfordského centra pre biomedicínsku etiku je však stále dôležité vnímať AI ako stroj, ktorý je pod kontrolou svojich tvorcov. „Ak AI ubližuje ľuďom, mali by sme ju jednoducho vypnúť,“ pripomína.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP