V nasledujúcom článku boli použité materiály SITA.

Situácia na indicko-pakistanskej hranici sa dramaticky vyostrila. India vo štvrtok 9. mája oficiálne pozastavila všetky civilné lety na 24 letiskách v severnej časti krajiny. Toto rozhodnutie nasledovalo po sérii leteckých útokov, ktoré India vykonala v reakcii na smrteľný útok v Kašmíre. Celá situácia sa rýchlo zmenila na najvážnejší konflikt medzi dvoma jadrovými mocnosťami za posledné desaťročia.

Niektoré z najväčších indických leteckých spoločností ako Air India, IndiGo a SpiceJet už od stredy zrušili vyše 100 letov. Opatrenie sa týka najmä letísk v blízkosti hranice s Pakistanom, vrátane dôležitých uzlov ako Amritsar, Jammu či Srinagar. Podľa informácií miestnych médií by pozastavenie letov mohlo trvať minimálne do soboty, pričom v prípade ďalšej eskalácie konfliktu sa nevylučuje jeho predĺženie.

Desiatky mŕtvych po indických útokoch na „teroristické tábory“

K napätiu prispel predovšetkým indický letecký útok zameraný na takzvané „teroristické tábory“ na území Pakistanu. Podľa dostupných správ prišlo pri týchto útokoch o život takmer 50 ľudí, pričom väčšina obetí bola na pakistanskej strane. Ide o najväčšie nasadenie ozbrojených síl medzi Indiou a Pakistanom od Kargilskej vojny z roku 1999.

Aktuálna vlna násilia má svoje korene v udalostiach z 22. apríla, keď počas útoku v Kašmíre prišlo o život 26 civilistov. Išlo o jeden z najsmrteľnejších útokov v regióne za posledné roky. India zaň okamžite obvinila Pakistan, pričom tvrdila, že útok bol koordinovaný z územia susednej krajiny. Islamabad tieto obvinenia odmietol a akúkoľvek účasť na incidente kategoricky poprel.

Indonézia, letisko, cestujúci
TASR

Situácia vyvoláva vážne obavy nielen v regióne, ale aj na medzinárodnej úrovni. India a Pakistan sú totiž obe jadrové mocnosti s dlhou históriou napätých vzťahov, najmä kvôli spornému regiónu Kašmíru. Každá eskalácia môže znamenať reálne riziko rozšírenia konfliktu do širších rozmerov.

Zahraničie volá po zdržanlivosti a dialógu

Viaceré krajiny vrátane Spojených štátov, Číny či Európskej únie vyzvali obe strany na zdržanlivosť a návrat k diplomatickým riešeniam. Apelujú na Indiu aj Pakistan, aby upustili od ďalších vojenských krokov a snažili sa vyriešiť konflikt prostredníctvom rokovaní.

Zatiaľ však nie je jasné, ako sa situácia vyvinie. Obe strany zostávajú v stave vysokej pohotovosti a verejnosť v regióne je v napätom očakávaní ďalšieho vývoja. Indická verejnosť reaguje na útoky so silnými emóciami, pričom politickí lídri čelia tlaku na ďalšie kroky, ktoré majú zabezpečiť bezpečnosť obyvateľov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP