V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Slovenské zásobníky plynu zaznamenali od začiatku roka výrazný pokles. Zatiaľ čo na začiatku januára boli naplnené na 75,17 %, v súčasnosti dosahujú len 46,05 %. Celkovo tak v zásobníkoch ostáva 17,03 terawatthodín (TWh) plynu. Tento pokles odráža sezónnu spotrebu plynu počas zimných mesiacov, ktorá sa prejavila nielen na Slovensku, ale v celej Európe.

Na Slovensku zohráva kľúčovú úlohu zásobník Nafta, v ktorom sa nachádza väčšina domácich zásob plynu. Aktuálne je naplnený na 49,61 % a obsahuje 14,89 TWh plynu. Druhý najväčší zásobník Pozagas má v súčasnosti zásoby na úrovni 2,13 TWh, pričom jeho naplnenosť dosahuje iba 30,68 %.

Tieto údaje pochádzajú zo štatistík Gas Infrastructure Europe, ktorá denne monitoruje stav zásobníkov zemného plynu v európskych krajinách.

Pokles zásob v celej Európe, rozdiely medzi krajinami sú výrazné

Slovenská situácia nie je ojedinelá. Na začiatku roka boli zásobníky plynu v celej Európskej únii naplnené na 71,81 %, avšak v súčasnosti ich priemerná naplnenosť dosahuje už len 40,6 %. Tento trend je prirodzený, keďže počas zimy sa spotreba plynu v domácnostiach aj priemysle zvyšuje.

Rozdiely medzi jednotlivými krajinami sú však značné. Najnižšiu úroveň zásob eviduje Chorvátsko, kde zásobníky dosiahli historicky nízku naplnenosť. Naopak, najlepšie je na tom Portugalsko, ktoré si dokázalo udržať vyššiu úroveň rezerv.

Freepik

Spotreba plynu na Slovensku v roku 2024 prekročila 47 TWh

Celková spotreba zemného plynu na Slovensku v roku 2024 dosiahla 47,263 TWh. Najväčší podiel na tejto spotrebe mali veľkoodberatelia, ktorí využili 27,167 TWh. Domácnosti spotrebovali 12,854 TWh a zvyšok tvorili malí a strední odberatelia. Tieto čísla poukazujú na vysokú závislosť Slovenska od zemného plynu, pričom zásobníky zohrávajú kľúčovú úlohu pri stabilite dodávok.

Spoločnosť Nafta je najväčším operátorom podzemných zásobníkov na Slovensku a jej infraštruktúra zohráva významnú úlohu nielen pri zabezpečovaní dodávok plynu pre domácnosti a podniky, ale aj v širšom európskom kontexte. Strategická úloha zásobníkov sa zvýrazňuje najmä v čase, keď sú dodávky plynu neisté a ceny na trhu volatilné.

Súčasný pokles zásob je očakávaný sezónny jav, avšak bude dôležité sledovať, ako sa situácia vyvinie v nasledujúcich mesiacoch a či sa podarí zabezpečiť dostatočné zásoby na nasledujúcu zimu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP