V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Štátna spoločnosť Slovenský plynárenský priemysel (SPP) dostala od vlády jasnú úlohu. Musí zabezpečiť uskladnenie zásob zemného plynu v objeme 17,754 terawatthodiny (TWh) v podzemných zásobníkoch na území Slovenska do 1. novembra.

Rozhodla o tom vláda v stredu schválením materiálu v režime všeobecného hospodárskeho záujmu (VHZ), ktorého cieľom je pripraviť krajinu na vykurovaciu sezónu 2025/2026.

SPP musí tieto zásoby vytvoriť buď priamo, alebo prostredníctvom zmlúv s ďalšími subjektmi pôsobiacimi na veľkoobchodnom trhu s plynom. Podľa harmonogramu musí už do začiatku júla naplniť zásobníky do objemu 5,724 TWh a do konca augusta dosiahnuť úroveň 14,601 TWh. Zásoby budú určené výhradne na dodávku pre koncových odberateľov na Slovensku.

Bezpečnosť dodávok ako priorita

Ministerstvo hospodárstva, ktoré návrh predložilo, v materiáli uviedlo, že opatrenia sú reakciou na potrebu posilniť bezpečnosť a plynulosť dodávok plynu počas nasledujúcej zimy. Zemný plyn totiž na Slovensku stále zohráva kľúčovú úlohu pri výrobe tepla a vykurovaní domácností, inštitúcií aj podnikov.

„Navrhované opatrenia spočívajú predovšetkým v povinnosti zaistiť uskladnenie množstva plynu v podzemných zásobníkoch pred vykurovacou sezónou 2025/2026, s cieľom posilniť bezpečnosť a plynulosť dodávok plynu pre odberateľov v Slovenskej republike,“ uvádza sa v schválenom dokumente.

Zásoby majú byť čerpané postupne a výlučne na domáci trh, čím sa má zabezpečiť ich efektívne využitie počas celej zimnej sezóny.

radiator, teplo, kúrenie
Pixabay

Slovensko si týmto krokom zároveň plní svoje záväzky vyplývajúce z nariadení Európskej únie, ktoré stanovujú minimálne úrovne naplnenia zásobníkov pre členské štáty. V prípade krajín ako Slovensko, ktoré majú na svojom území podzemné zásobníky plynu (PZZP) prepojené s ich trhovou oblasťou, sú tieto povinnosti obzvlášť dôležité.

Podľa rezortu hospodárstva opatrenia podporia nielen dodržiavanie týchto pravidiel, ale aj celkovú stabilitu plynárenskej siete. Dôležité je aj to, že v prípade výpadkov alebo krízových situácií budú mať slovenskí odberatelia istotu dodávok tepla a energie.

Príprava na zimu pokračuje v predstihu

Rozhodnutie vlády prichádza v čase, keď Európa čelí pokračujúcim neistotám na energetickom trhu, vrátane cien plynu, dostupnosti dodávok a geopolitického napätia. Slovenská stratégia sa tak opiera o dlhodobé plánovanie, ktoré má zabezpečiť energetickú bezpečnosť a plynulú prevádzku počas najnáročnejšieho obdobia roka.

Už teraz je jasné, že plnenie týchto cieľov bude znamenať logisticky aj finančne náročný proces, no zároveň predstavuje nevyhnutnú podmienku pre stabilitu celého systému. Vzhľadom na vysoký podiel zemného plynu v teplárenstve ide o kľúčové opatrenie na ochranu domácností pred výpadkami tepla počas zimy.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP