V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Slovensko má pred sebou ambicióznu, ale nevyhnutnú úlohu – výrazne zvýšiť dovoz zemného plynu, aby do začiatku zimnej vykurovacej sezóny naplnilo svoje zásobníky na úroveň požadovanú Európskou úniou. Ako upozornil analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák, v porovnaní s vlaňajškom by to znamenalo potrebu navýšiť dovoz až o 180 %, čo je takmer trojnásobok minuloročného objemu. A to všetko v čase, keď je hlavný dovozný plynovod cez Maďarsko takmer na hranici svojej kapacity.

Podľa pravidiel EÚ musia byť zásobníky členských štátov do 1. novembra naplnené minimálne na 90 %. Slovensko je však aktuálne iba na 38 % svojej skladovacej kapacity, ak sa započíta aj zásobník SPP v Dolných Bojanoviciach, dosahuje naplnenosť 45 %. To je výrazne menej než v predošlých rokoch, kedy sa naplnenosť v tomto období pohybovala okolo 70 %.

Aj keby EÚ zmiernila požiadavky na 80 %, potreba zvýšeného dovozu by ostala vysoká. V rámci celej EÚ by to znamenalo takmer o polovicu vyšší dovoz ako vlani. Situáciu zhoršuje aj fakt, že plynovod z Maďarska, cez ktorý aktuálne prúdi väčšina suroviny, je už kapacitne vyťažený.

SPP aj analytici veria, že cieľ je dosiahnuteľný

Hovorca SPP Ondrej Šebesta uviedol, že plynári sú pripravení zabezpečiť dostatok plynu do zásobníkov do konca októbra. Ich časť už má naplnenosť takmer 42 % a podľa Šebestu bude na začiatku vykurovacej sezóny dosiahnutá plná kapacita. SPP diverzifikuje svoje dodávky a plyn nakupuje nielen od Gazprom Export, ale aj od spoločností BP, Shell, ENI či RWE, pričom využíva aj dodávky cez Rakúsko, Českú republiku a swapové operácie.

Dovoz plynu na Slovensko aktuálne dosahuje približne 8 miliónov m³ denne z Maďarska a 1,6 milióna m³ z Rakúska. Celková ročná spotreba krajiny sa pritom pohybuje okolo 4,5 miliardy m³.

plyn, tranzit, Slovensko
TASR

Globálne trendy a tlak na ceny

Analytik Ján Pišta upozornil, že napriek vyššiemu letnému dopytu je cieľ EÚ naplniť zásobníky na 80 – 85 % do októbra reálny. Pomôcť má zvýšená kapacita LNG terminálov v USA a Kanade, ako aj menej výpadkov v nórskych dodávkach spôsobených údržbou. Situáciu stabilizuje aj plyn prúdiaci cez plynovod TurkStream.

Na druhej strane rastie dopyt z Ukrajiny, kde domáca ťažba nestačí, a plyn tak prechádza cez Slovensko ďalej na východ. To vytvára tlak na cenu, ktorá je na Slovensku vyššia aj kvôli viacerým tranzitným bodom a podielu drahšieho LNG.

Richard Kvasňovský zo Slovenského plynárenského a naftového zväzu víta väčšiu flexibilitu v pravidlách EÚ. Nový cieľ 80 % pomáha zmierniť paniku a znižuje tlak na nákupy, čo môže tlmiť špekulatívne výkyvy cien. Zároveň varuje pred unáhleným odrezaním dodávok z Ruska, ktoré by v tejto situácii mohlo destabilizovať trh.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP