V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

V Trnave uviedli do prevádzky nový záložný zdroj na výrobu tepla, ktorý má zabezpečiť stabilitu dodávok pre domácnosti v prípade výpadku alebo odstávky atómovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach. Práve táto elektráreň je hlavným zdrojom tepla pre mesto a jeho obyvateľov. O novinke v tepelnej infraštruktúre v stredu informoval Peter Štetka, manažér výroby spoločnosti MH Teplárenský holding, závod Trnava.

Nový záložný systém predstavuje stredne veľký zdroj s celkovým tepelným výkonom 50 megawattov. Tento výkon zabezpečujú tri moderné kotly, ktoré spĺňajú súčasné emisné normy a sú pripravené okamžite nahradiť výpadok primárneho zdroja. „Celkový tepelný príkon týchto troch kotlov je 50 megawattov,“ priblížil manažér výroby.

Rýchla výstavba

Dôvodom výstavby bola nielen potreba záložného riešenia pre prípad výpadku dodávok z Jaslovských Bohuníc, ale aj technická zastaranosť pôvodných parných kotlov. Tie už nevyhovovali súčasným emisným štandardom a zároveň ukončili svoju životnosť, čím sa výmena stala nevyhnutnosťou.

Príprava projektu sa začala v druhej polovici roka 2022 a samotná výstavba odštartovala začiatkom roka 2023. Po 12 mesiacoch prác bol nový zdroj v októbri 2024 skolaudovaný a dnes je už plne pripravený prevziať úlohu hlavného zdroja v prípade potreby. „V roku 2024 v októbri došlo ku kolaudácii a teraz je tento zdroj plne pripravený na dodávku tepla v prípade poruchy alebo nejakej odstávky jadrovej elektrárne,“ uviedol Štetka.

Záložný zdroj na výrobu tepla.
TASR

Zvýšenie energetickej bezpečnosti pre Trnavu

Nový záložný zdroj tak posilňuje energetickú bezpečnosť mesta Trnava a jeho obyvateľov. Vďaka nemu bude možné zabezpečiť plynulú dodávku tepla aj v prípade nečakaných situácií, ako sú havárie alebo odstávky jadrovej elektrárne. To je obzvlášť dôležité v zimných mesiacoch, keď je závislosť domácností od centrálneho tepla najväčšia.

Tento projekt predstavuje ďalší krok k modernizácii tepelnej infraštruktúry na Slovensku, ktorá sa musí nielen prispôsobovať environmentálnym normám, ale aj zabezpečiť svoju odolnosť voči rôznym rizikám spojeným s energetickými výpadkami. Zavedenie tohto systému zároveň potvrdzuje trend zvyšovania sebestačnosti a decentralizácie v teplárenstve.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP