Zakladateľ WikiLeaks Julian Assange sa v pondelok objavil na súde v Londýne, kde sa usiluje zabrániť jeho vydaniu do Spojených štátov. Austrálčan, ktorý strávil takmer rok a pol v britskom väzení, sa dostavil na trestný súd Old Bailey a formálne odmietol žiadosť USA. Pojednávanie sa uskutočnilo s niekoľkomesačným oneskorením, ktoré spôsobila pandémia koronavírusu.

Niekoľko desiatok jeho podporovateľov, okrem iných aj módna návrhárka Vivienne Westwood a Assangeova partnerka Stella Moris, sa zišli pred budovou súdu. Tam bubnovali a skandovali a jeho stíhanie okrem iného nazvali hrozbou pre slobodu tlače.

Štyridsaťdeväťročný Assange čelí v USA 18 obvineniam zo špionáže a zneužitia počítačov pre zverejnenie tajných amerických vojenských dokumentov na portáli Wikileaks. Obvinenia vedú k maximálnemu trestu 175 rokov väzenia.

Assangeovi právnici tvrdia, že obvinenie je politicky motivované zneužitie moci, ktoré potlačí slobodu tlače a ohrozí novinárov po celom svete. Podľa nich je ich klient novinár, ktorý si zasluhuje ochranu na základe prvého dodatku americkej ústavy, a uniknuté dokumenty odhaľujú previnenie amerických ozbrojených síl.

Právne problémy sa pre Assangea začali v roku 2010, keď ho v Londýne zatkli na žiadosť Švédska. To ho chcelo vypočuť o obvineniach zo znásilnenia a sexuálneho zneužitia dvoch žien. No on odmietol ísť do Štokholmu, pretože sa bál vydania do USA alebo amerického väzenia v zátoke Guantánamo na Kube. Švédsko vlani od vyšetrovania upustilo. V rokoch 2012 – 2019 sa Assange skrýval na ekvádorskom veľvyslanectve v Londýne. Po tom, ako mu Ekvádor zrušil azyl, ho britská polícia zatkla.

Novinárske a ľudskoprávne organizácie vyzývajú Britániu, by americkú žiadosť odmietla. Amnesty International tvrdí, že Assange je cieľom „negatívnej verejnej kampane“ vysokopostavených predstaviteľov USA. Proces o vydaní sa začal vo februári, no pozastavili ho pre pandémiu. Trvať by mal do začiatku októbra. Predpokladá sa, že sudkyňa Vanessa Baraitser bude o verdikte rozhodovať týždne, možno dokonca mesiace. Strana, ktorá prehrá, sa pravdepodobne proti nemu odvolá, píše agentúra AP.

Zdroj: SITA

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom