Nenápadné, ale zato dosť nebezpečné kliešte sú zodpovedné za šírenie až 25 rôznych chorôb, ktoré postihujú ľudí aj zvieratá. Pomerne známa choroba je lymská borelióza, avšak existujú aj ďalšie neznáme ochorenia, ktoré šíria práve kliešte. Ako informuje portál Science Alert, jedným z nich je vírus mokradí, ktorý bol nedávno objavený.

Identifikovaný v Číne

V novej prípadovej štúdie výskumníci zverejnili nové poznatky o víruse mokradí. Prvýkrát bol vírus identifikovaný v roku 2019 v Číne. Pacient, ktorý navštívil mokraďový park v oblasti Vnútorného Mongolska, bol po uštipnutí kliešťom hospitalizovaný. Mal príznaky ako horúčka, bolesti hlavy a zvracanie.

Jeho stav sa zhoršoval a rozvinula sa u neho dysfunkcia viacerých orgánov. Pri genetickej analýze krvi pacienta, vedci objavili nový druh vírusu, ktorý bol príbuzným iným nebezpečným vírusom prenášaný kliešťami, vrátane vírusu krymsko-konžskej hemoragickej horúčky, ktorá má až 30 percentnú úmrtnosť.

Unsplash

Môže byť rozšírený na viacerých častiach sveta

Vedci začali sledovať ďalších pacientov v regióne, ktorí dostali horúčku po uhryznutí kliešťom a identifikovali až 17 nových prípadov infekcie vírusom mokradí, čo znamená, že sa vírus začal v regióne etablovať. Prieskumom sa zistilo, že hospodárske zvieratá ako sú ovce, ošípané či kone môžu byť potencionálnymi rezervoármi vírusu.

Vírus mokradí bol zistený len v Číne, druhy kliešťov, ktoré ho prenášajú sú rozšírené aj v Európe a v Ázii, preto sa predpokladá, že vírus by sa mohol nachádzať aj v iných častiach sveta.

Unsplash (úprava redakcie)

Vírus získaný od kliešťa je ťažké identifikovať

Keďže medzi príznaky patria nešpecifikované príznaky ako horúčka, bolesť hlavy, či únava, je ťažké tieto vírusy identifikovať, pretože sa môžu zamieňať s inými, bežnými chorobami. Nové techniky genetického sekvenovania umožnili lepšie rozpoznávanie nových patogénov, avšak aj po ich objavení je ťažké dokázať, že ich prenášačom sú práve kliešte.

Mnoho ľudí si ani neuvedomí, že ich kliešť uštipol, pretože uštipnutie nebolí. Dokonca sú malé a často sa prichytia na ťažko dostupné miesta, napríklad na zadnej strane nôh. Príznaky chorôb, ktoré kliešte prenášajú môžu nastať až po niekoľkých týždňoch, čo tiež sťažuje identifikáciu uhryznutím kliešťom. Napríklad príznaky lymskej borelióze sa prejavia po troch až desiatich týždňov od uhryznutia.

Nedostatočné povedomie o vírusoch

Mnohé ochorenia, ktoré kliešte prenášajú, boli len nedávno objavené, čo tiež sťažuje identifikáciu, ako aj následnú liečbu. Lymská borelióza bola objavená až začiatkom 80. rokov minulého storočia. Vedecké a medicínske chápanie chorôb, ktoré kliešte prenášajú, ešte nie sú tak zavedené ako v prípade mnohých infekčných chorôb.

Zmena klímy ovplyvňuje aj výskyt kliešťov

Podľa vedcov, súčasná klimatická zmena ovplyvňuje aj výskyt a aktivitu kliešťov. Zvyšujúca teplota a vlhkosť vytvárajú priaznivé podmienky pre šírenie kliešťov aj v nových oblastiach, čo vedie k nárastu ochorení. Vírus encefalitídy sa historicky vyskytoval iba v častiach Ázie a v strednej a východnej Európe.

Nedávno však boli hlásené prípady z Holandska a Spojeného Kráľovstva. Najčastejšou chorobou, ktorú kliešte prenášajú, ostáva lymská borelióza, avšak čoraz častejšie sú hlásené aj iné ochorenia, napríklad ľudská anaplazmóza v USA a vo východnej a južnej Európe je to krymsko-konžskej hemoragická horúčka.

Dôležitá je ochrana

Pri turistike, či kempovaní sa odporúča nosiť dlhé nohavice a používať repelent. Po návrate je potrebné dôkladne si prezrieť seba, ale aj psa či mačku, či neboli uhryznutí. V prípade nájdenia kliešťa, je potrebné ho opatrne odstrániť, aby sa v koži nezasekli jeho časti. V prípade ak sa vyskytne vyrážka, chrípka či horúčka, je potrebná návšteva lekára.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú