Aktualizované: Zrušený kanál Igora Bukovského na Slovensku aj kanály nemeckej mutácie ruskej spravodajskej stanice Russia Today (RT) sú zrejme súčasťou rozsiahlej „čistky“, ktorú YouTube robí.

Ako uvádza Washington Post, v USA pre zmenu skončili kanály antivaxerských postavičiek ktorými boli Robert F. Kennedy Jr. alebo Joseph Mercola.

Proti všetkým, ktorý popierajú účinnosť vakcíny

Denník dokonca informuje, že Googlom vlastnená služba bude banovať „akékoľvek videá, ktoré budú obsahovať tvrdenie, že bežne používané vakcíny sú neefektívne alebo nebezpečné“.

Týkať sa to má všetkých vakcín, nie len tých proti koronavírusu, ale aj proti osýpkam či iným.

YouTube bude odstraňovať aj hoaxy o tom, že očkovanie spôsobuje autizmus, neplodnosť alebo že dávky obsahujú mikročipy. Obsah majú sledovať „stovky moderátorov“ v rôznych jazykoch, nie len v angličtine.

Pôvodný článok z 12:29: Platforma na zdieľanie videí YouTube zablokovala dva kanály spravodajskej televíznej siete Russia Today (RT) v nemčine: RT DE a Der Fehlende Part (DFR).

Korporácia Google, ktorá YouTube vlastní, ako dôvod uviedla porušenie pravidiel týkajúcich sa zverejňovania nepravdivých informácií o koronavírusovej infekcii a nerešpektovanie pravidiel používania YouTube. Ani jeden zo zrušených účtov nie je možné obnoviť, uviedol v stredu ruský spravodajský web Meduza.io.

Podľa agentúry Interfax na túto situáciu reagovalo ruské ministerstvo zahraničných vecí vyhlásením, že požiada príslušné ruské rezorty, aby pripravili odvetné opatrenia proti nemeckým médiám a YouTube.

Spoločnosť Google vo svojom vyhlásení uviedla, že RT DE dostalo upozornenie za publikovanie obsahu, ktoré porušovalo pravidlo o zákaze lživých informácií o infekčnom ochorení COVID-19, s následným pozastavením práva na publikovanie nových videí.

Počas režimu pozastavenia práv sa ho však RT DE pokúsila obísť tým, že svoje videá zverejnila na inom, záložnom YouTube kanáli. Spoločnosť Google ich následne zablokovala obidva.

Šéfredaktorka Russia Today Margarita Simoňjanová vo svojom vyhlásení ku kauze pripomenula, že Luxembursko odmietlo udeliť televízii RT licenziu na vysielanie, pričom sa odvolalo na rozhodnutie nemeckých úradov. Vzniknutú situáciu označila za „naozajstnú mediálnu vojnu, ktorú vyhlásil nemecký štát ruskému“.

Ruské ministerstvo zahraničných vecí označilo kroky na serveri YouTube za „akt bezprecedentnej informačnej agresie“ a vyjadrilo presvedčenie, že videohostingová platforma ich podnikla „s verejnou a súkromnou podporou nemeckých úradov a miestnych médií“.

„Cieľ agresie voči projektom ruského mediálneho holdingu je zrejmý – prehlušiť zdroje informácií, ktoré nezapadajú do rámca vyhovujúceho nemeckým úradom“, uviedlo ministerstvo s tým, že kanály RT na YouTube majú „700 000 po nemecky hovoriacich divákov“. Poukázalo tiež na to, že boli zablokované v Medzinárodný deň univerzálneho prístupu k informáciám.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú