V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Belgický federálny parlament vo štvrtok schválil zlomový zákon, ktorý definitívne ruší postupné vyraďovanie jadrových elektrární do roku 2025. Zákon zároveň odstraňuje zákaz výstavby nových jadrových kapacít, ktorý platil od roku 2003. Táto legislatívna zmena je podľa ministra energetiky Mathieua Biheta rozhodujúcim krokom pre energetickú, hospodársku a environmentálnu budúcnosť krajiny.

Návrh zákona získal širokú podporu v belgickom parlamente. Zo 141 prítomných poslancov hlasovalo 102 za, osem bolo proti a 31 sa zdržalo. Proti legislatíve sa postavila iba ekologická strana Ecolo-Groen, zatiaľ čo Socialistická strana (PS) a Francúzska ľudová strana (PTB) sa zdržali.

Zákon nadväzuje na dohodu belgickej vlády s francúzskou spoločnosťou Engie, ktorá prevádzkuje obidve belgické jadrové elektrárne. Dohoda umožnila predĺženie životnosti dvoch reaktorov o desať rokov, teda do roku 2035.

Ruská invázia ako impulz

Belgicko prehodnotilo svoj postoj k jadru v roku 2022, keď ruská invázia na Ukrajinu spôsobila prudký nárast cien plynu a energetickú neistotu. V tom čase sa ukázalo, že rýchly odklon od jadra by mohol ohroziť energetickú stabilitu krajiny. Minister Bihet zdôraznil, že vláda chce vybudovať odolný a realistický energetický model, ktorý sa bude opierať o kombináciu jadrovej a obnoviteľnej energie.

Rozhodnutie belgického parlamentu prichádza v období rastúceho globálneho záujmu o jadrovú energiu, ktorý je podľa Medzinárodnej energetickej agentúry (IEA) najvyšší od ropnej krízy v 70. rokoch. K jadru sa vracajú aj ďalšie európske krajiny. Holandsko a Švédsko plánujú výstavbu nových jadrových elektrární, zatiaľ čo Taliansko, ktoré odstavilo posledné reaktory pred 25 rokmi, znova otvorilo diskusiu o návrate k atómovej energii.

Atómová elektráreň Mochovce
Slovenské Elektrárne

Cesta k energetickej nezávislosti

Belgicko má momentálne dve jadrové elektrárne, ktoré prevádzkuje francúzska spoločnosť Engie. V každej elektrárni sú dva reaktory, ktoré zabezpečujú významnú časť energetických potrieb krajiny. Zrušenie zákazu výstavby nových reaktorov zároveň otvára dvere inováciám v oblasti malých modulárnych reaktorov (SMR) či iných pokročilých technológií, ktoré môžu pomôcť znížiť emisie a zvýšiť energetickú bezpečnosť.

Zvrat v jadrovej politike bol aj súčasťou koaličnej dohody novej belgickej vlády, ktorá vznikla po siedmich mesiacoch rokovaní a začala fungovať vo februári. Podľa ministra Biheta ide o koniec dvoch dekád blokád a nerozhodnosti, ktoré brzdili rozvoj belgickej energetiky. Hlasovanie v parlamente podľa neho symbolizuje nový začiatok pre jadrový sektor v krajine, s cieľom posilniť energetickú nezávislosť a prispieť k dekarbonizácii hospodárstva.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP