V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Vedenie automobilového koncernu Volkswagen (VW) sa rozhodlo vzdať veľkej časti svojich platov ako súčasť snahy o výrazné zníženie nákladov. Toto rozhodnutie je súčasťou širšieho reštrukturalizačného programu, ktorý má spoločnosti ušetriť miliardy eur do roku 2030.

Člen predstavenstva VW pre ľudské zdroje Gunnar Kilian v rozhovore pre denník Braunschweiger Zeitung uviedol, že vedenie plánuje do roku 2030 prispieť na úspory sumou prevyšujúcou 300 miliónov eur.

Počet manažérov, ktorých sa toto rozhodnutie týka, Kilian nekonkretizoval. Rovnako neuviedol ani presnú sumu príspevku samotného predstavenstva. Povedal však, že tento príspevok je „neúmerný“ v porovnaní s účasťou ostatného manažmentu a radových zamestnancov.

Škrty v rámci pracovných miest

Volkswagen sa krátko pred Vianocami dohodol s odborovou organizáciou IG Metall na reštrukturalizačnom pláne, ktorý predpokladá zrušenie približne 35 000 pracovných miest v Nemecku do roku 2030. Táto dohoda je výsledkom dlhých rokovaní medzi vedením spoločnosti a odborovými zástupcami.

Aktuálne VW zamestnáva v Nemecku približne 130 000 ľudí, pričom zníženie počtu pracovných miest má byť postupné. Program reštrukturalizácie, spolu s úpravami mzdových nákladov, má Volkswagenu priniesť ročné úspory vo výške viac ako 4 miliardy eur. Z toho približne 1,5 miliardy eur pripadá na zníženie nákladov na mzdy.

Volkswagen sa dlhodobo zameriava na zefektívnenie výroby a prispôsobenie svojej štruktúry meniacej sa situácii na trhu, vrátane prechodu na elektrické vozidlá. Tento prechod si však vyžaduje značné investície, ktoré nútia spoločnosť optimalizovať iné výdavky.

volkswagen
Erik Mclean/Unsplash

Podpora zo strany vedenia

Rozhodnutie vedenia vzdať sa časti miezd signalizuje ochotu predstavenstva prispieť vlastným podielom k úsporným opatreniam a zmierniť tak tlak na nižšie úrovne zamestnancov. Týmto krokom chce VW ukázať, že je pripravený niesť zodpovednosť za transformáciu spoločnosti, ktorú považuje za nevyhnutnú na zabezpečenie konkurencieschopnosti v nadchádzajúcich rokoch.

Volkswagen čelí obrovským výzvam, najmä v oblasti elektrifikácie, digitalizácie a ekologizácie výroby. Tieto zmeny vyžadujú nielen vysoké investície, ale aj zásadné prehodnotenie firemnej štruktúry a fungovania. Úspory z reorganizácie, spolu s aktívnym zapojením vedenia, môžu byť rozhodujúcim krokom, ktorý spoločnosti umožní udržať si svoje miesto na globálnom trhu a zamerať sa na budúci rast a inovácie.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú