Nemecká automobilka Volkswagen súhlasila s tým, že v Austrálii zaplatí do 127 mil. austrálskych dolárov (AUD), aby urovnala hromadnú žalobu, ktorej dôvodom je emisný škandál z roku 2015 týkajúci sa dieselových motorov. Výrobca áut to oznámil v pondelok.

Dohodu o urovnaní však ešte musí schváliť sudca. Volkswagen má zaplatiť 87 mil. až 127 mil. AUD podľa toho, koľko majiteľov zo 100 tis. dotknutých áut VW, Audi a Škoda predaných v Austrálii bude súčasťou urovnania v rámci hromadnej žaloby. Volkswagen zároveň súhlasil so zaplatením nákladov sťažovateľov na právne služby, ktoré sa ešte len musia vyčísliť.

Automobilka ďalej informovala, že čoskoro sa ukončí urovnanie s Austrálskou komisiou pre ochranu hospodárskej súťaže a spotrebiteľov. „Volkswagen považuje tieto urovnania, ktoré sú v princípe dohodnuté, za ďalší krok k prekonaniu dieselového problému,“ uviedla firma vo vyhlásení.

Od zistenia, že nemecký výrobca áut inštaloval do dieselových áut softvér manipulujúci emisné testy, Volkswagen už zaplatil 30 mld. eur v rámci pokút a dohôd o urovnaní po celom svete.

Zdroj: SITA

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom