V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Južná Kórea a Spojené štáty vo štvrtok uskutočnili spoločné letecké cvičenie s cieľom demonštrovať vojenskú silu a odstrašiť Severnú Kóreu. Juhokórejské ministerstvo obrany uviedlo, že súčasťou cvičenia bol aj strategický bombardér B-1B, čo podčiarkuje záväzok USA k obrane svojho ázijského spojenca.

Na prvom spoločnom leteckom cvičení v roku 2025 sa zúčastnili juhokórejské stíhacie lietadlá F-35A a F-15K, ako aj americké F-16. Spolupráca medzi spojeneckými armádami sa podľa vyhlásenia ministerstva obrany zamerala na posilnenie interoperability a zlepšenie reakcie na jadrové a raketové hrozby zo strany KĽDR.

Spojené štáty zdôrazňujú vojenskú podporu Južnej Kórei

„Cvičenie sa uskutočnilo s cieľom demonštrovať schopnosti odstrašenia Spojených štátov amerických proti jadrovým a raketovým hrozbám zo strany Severnej Kórey a zároveň posilniť úroveň spolupráce a koordinácie medzi juhokórejskými a americkými ozbrojenými silami,“ uviedlo ministerstvo obrany v oficiálnom vyhlásení.

Soul a Washington týmto manévrami vyslali jednoznačný signál Pchjongjangu, že sú pripravení čeliť akýmkoľvek bezpečnostným výzvam v regióne. Zástupcovia oboch krajín zároveň zdôraznili, že spoločné vojenské operácie sú nevyhnutným nástrojom na udržiavanie stability a prevenciu eskalácie konfliktov. Štvrtkové letecké cvičenie bolo prvým od nástupu amerického prezidenta Donalda Trumpa do Bieleho domu, čo mu dodalo ešte väčší symbolický význam.

Spojené štáty týmto krokom nadviazali na svoju doterajšiu stratégiu vojenskej spolupráce so spojencami v regióne. Len niekoľko dní pred Trumpovou inauguráciou USA zorganizovali trilaterálne vojenské cvičenie, na ktorom sa okrem juhokórejských síl zúčastnili aj japonské jednotky. Do operácií boli nasadené dva strategické bombardéry B-1B a moderné japonské stíhačky F-2, čo naznačuje snahu Washingtonu o prehlbovanie vojenskej integrácie v Ázii.

Gerald R. Ford/US Navy/Twitter

Severná Kórea cvičenia odsúdila

Pchjongjang už v minulosti odsúdil podobné vojenské manévre a označil ich za hrozbu pre svoju bezpečnosť. Po predchádzajúcich trilaterálnych cvičeniach KĽDR varovala, že si vyhradzuje právo na sebaobranu a môže podniknúť odvetné kroky. Aj tentoraz sa očakáva, že Severná Kórea na letecké manévre zareaguje ostrou rétorikou alebo dokonca vojenským testom.

Spoločné vojenské cvičenia medzi Južnou Kóreou a USA tak naďalej zostávajú kľúčovým prvkom ich obrannej spolupráce a zároveň výrazným faktorom v krehkej bezpečnostnej situácii na Kórejskom polostrove.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP