V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Čínska armáda oznámila, že pokračuje v rozsiahlych vojenských cvičeniach v okolí Taiwanu, ktoré v stredu prvýkrát oficiálne pomenovala ako Strait Thunder-2025A. Manévre majú podľa vyhlásenia Pekingu preveriť schopnosti armády v presných úderoch a blokádnych operáciách. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na správu TASR.

Druhý deň vojenských manévrov sa odohráva v kontexte čoraz agresívnejšej rétoriky Pekingu voči taiwanskému prezidentovi Laj Čching-teovi. Čínske úrady ho v utorok označili za „parazita“, čo ešte viac vyostrilo už aj tak napäté vzťahy. Cvičenia môžu byť tiež odpoveďou na návštevu amerického ministra obrany Petea Hegsetha v Ázii, ktorú Čína opakovane kritizovala.

Taiwan reaguje s obavami, ale bez paniky

Podľa vyhlásenia čínskej armády sa manévre sústreďujú na strednú a južnú časť Taiwanského prielivu. Ich cieľom je identifikácia a overenie možných hrozieb, ale aj testovanie schopnosti armády regulovať a kontrolovať strategicky významnú oblasť. Peking zároveň zdôraznil, že cvičenia sú zamerané na vykonávanie „presných úderov na kľúčové ciele“.

Taiwanské úrady síce ostro kritizovali vojenské aktivity Číny, no zároveň zdôraznili, že doposiaľ nezaznamenali žiadnu ostrú streľbu. Napriek tomu napätie v regióne rastie, najmä po správach, že v stredu ráno sa v blízkosti ostrova nachádzalo viac ako desať čínskych bojových lodí. Podľa nemenovaného taiwanského bezpečnostného predstaviteľa, ktorý informoval agentúru Reuters, sa do cvičení zapojila aj čínska pobrežná stráž.

Vojenské cvičenia.
TASR

Medzinárodná reakcia

Spojené štáty, Európska únia aj Japonsko varovali pred eskaláciou napätia v regióne. Americké ministerstvo zahraničných vecí vo svojom vyhlásení uviedlo, že „agresívne vojenské aktivity a rétorika Číny voči Taiwanu opäť slúžia len na zvyšovanie napätia a ohrozujú bezpečnosť regiónu“.

Európska únia zdôraznila, že má priamy záujem na zachovaní súčasného stavu v Taiwanskom prielive. Podľa jej hovorcu je EÚ „proti akýmkoľvek jednostranným krokom, ktoré by menili status quo silou alebo nátlakom“. Japonsko sa k situácii postavilo podobne a vyzvalo Peking na zdržanlivosť.

Čína dlhodobo považuje Taiwan za svoju odštiepeneckú provinciu, a to aj napriek tomu, že ostrov funguje s nezávislou vládou od roku 1949. Peking opakovane zdôrazňuje, že Taiwan raz ovládne, pričom v posledných rokoch zintenzívnil vojenský, diplomatický a politický tlak na jeho predstaviteľov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP