V nasledujúcom texte boli použité materiály TASR.

Severná Kórea podľa juhokórejskej armády pripravuje vyslanie ďalších vojakov a vojenskej techniky, vrátane tzv. samovražedných dronov, do Ruska na podporu vojny proti Ukrajine. Táto správa nadväzuje na predchádzajúce dodávky zbraní a personálu Pchjongjangom, čo je ďalším príkladom vojenskej spolupráce medzi Moskvou a Pchjongjangom.

Spojené štáty a Južná Kórea odhadujú, že KĽDR už vyslala do Ruska viac ako 10 000 vojakov, spolu s dodávkami rôznorodých zbraní, vrátane delostreleckých granátov, protitankových rakiet a mechanizovaných húfnic a raketometov.

Juhokórejský Zbor náčelníkov štábov (ZNŠ) vo svojej analýze zdôraznil, že KĽDR dodáva Rusku 240-milimetrové raketomety a 170-milimetrové samohybné delá a zároveň pripravuje rotáciu a zvýšenie počtu severokórejských vojakov v Rusku.

Samovražedné drony a modernizácia zbraní

Jednou z kľúčových noviniek je plán Pchjongjangu vyrábať a dodávať samovražedné drony, ktoré boli prvýkrát verejne predstavené počas návštevy Kim Čong-una v novembri tohto roka. V novembri severokórejské médiá zverejnili zábery z testovania rôznych typov útočných dronov, pričom Kim Čong-un vyzval na masovú výrobu týchto zbraní.

Ukrainian Ministry of Defence/Midjourney/Úprava redakcie

Podľa juhokórejských vojenských predstaviteľov má výroba a použitie dronov dvojitý účel. Umožniť Severnej Kórei získať praktické skúsenosti s vedením moderných konfliktov a súčasne modernizovať jej konvenčné zbraňové systémy.

Juhokórejský ZNŠ uviedol, že aktuálne neexistujú dôkazy o bezprostredných provokáciách KĽDR, ale takéto akcie nemožno vylúčiť, najmä v čase politicky významných udalostí. Možné scenáre provokácií zahŕňajú odpálenie balistických striel, vrátane strednodojazdových striel s hypersonickými hlavicami. Aktivity v sivej zóne. Patrí sem vypúšťanie balónov s odpadkami cez hranice, narúšanie GPS systémov alebo ďalšie hybridné akcie.

vojenský dron
george-kroeker/unsplash

Politický kontext

Severokórejská vojenská podpora Rusku sleduje nielen zlepšenie vzťahov s Moskvou, ale aj posilnenie vlastnej pozície voči Južnej Kórei a Západu. Táto spolupráca je však aj výzvou pre medzinárodné spoločenstvo, ktoré už zaviedlo sankcie voči Pchjongjangu za jeho balistické a jadrové aktivity.

Podpora vojny na Ukrajine navyše poskytuje Kimovmu režimu priestor na skúsenosti s vedením vojenských operácií a testovanie moderných technológií. Za vojenskú pomoc môže KĽDR získať výhody, napríklad prístup k technológiám alebo materiálom pre vlastný vojenský priemysel.

Južná Kórea očakáva, že KĽDR bude pokračovať v provokačných akciách, najmä tých zameraných na testovanie novej vojenskej technológie a destabilizáciu regiónu. Zároveň sa predpokladá pretrvávajúca spolupráca s Ruskom, ktorá môže pridať novú dimenziu konfliktu na Ukrajine.

Medzinárodné spoločenstvo bude musieť čeliť výzvam, ktoré táto vojenská aliancia predstavuje, a posilniť tlak na obmedzenie vojenských kapacít Pchjongjangu, aby sa predišlo eskalácii konfliktov na viacerých frontoch.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP