Aktualizované: Firmy a verejný sektor sa dočkajú finančnej pomoci v boji s energetickou krízou ešte do konca tohto roka. Po stredajšom rokovaní vlády to prisľúbil minister hospodárstva Karel Hirman. Podľa ministra, pomoc bude v takom objeme, aby naše spoločnosti prežili. „Platí to, že pomoc bude poskytovaná už do konca roka. Spustíme to do konca roka s dostatočným finančným krytím. Uberáme sa tak, aby naše firmy prežili,“ povedal Hirman.

Ako bude pomoc podnikom a verejnému sektoru konkrétne vyzerať, zatiaľ minister neprezradil. „Definitívne rozhodnutie ešte nepadlo, robia sa prepočty, situáciu zmenilo aj rozhodnutie Európskej komisie, že môžeme použiť na pomoc aj eurofondy. Budúci týždeň predpokladám, že oznámime konkrétnejšie veci,“ konštatoval Hirman s tým, že finančnej pomoci sa dočkajú aj divadlá či kultúra.

Pôvodný článok z 18. októbera 2022: Parlament v utorok schválil novelu zákona o štátnom rozpočte na rok 2022. Prostriedky z vyššieho výberu daní vo výške 1,5 miliardy eur tak môžu byť použité na pomoc slovenským domácnostiam a firmám, a to bez zmeny výšky deficitu. Dôvodom je energetická kríza.

Najväčšia časť peňazí smeruje na pomoc firmám. Sumu 900 miliónov eur dostane ministerstvo hospodárstva na jednotlivé kompenzačné schémy. Financie by mali pomôcť našim podnikateľom ľahšie zvládnuť náročné obdobie, ktoré je poznačené extrémnym nárastom cien energií.

Pomoc v objeme takmer 208 miliónov eur pocítia aj dôchodcovia. Už v novembri by mali dostať prvé peniaze vo forme mimoriadneho dôchodku, ktorý má v kompetencii ministerstvo práce.

Rovnako na účet rezortu práce smeruje aj suma 190 miliónov eur, ktorá je určená na pomoc najohrozenejším skupinám. Ďalšie financie v objeme 200 miliónov eur sú určené na kompenzačné opatrenia pre verejnú správu.

Ministerstvo financií SR rovnako pripomína, že rozpočet na budúci rok rovnako počíta s kompenzačnými opatreniami vo výške 3,5 miliardy eur. Celkovo tak vláda vyčlení na boj s energetickou krízou dokopy 5 miliárd eur.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP