Ministerstvo financií (MF) SR v piatok spustilo konzultácie k návrhu zákona o zasielaní údajov finančnej správe z faktúr daňových subjektov. E-faktúry majú vystavovať podnikatelia pri transakciách, pri ktorých neplatí povinnosť evidovať tržbu pokladnicou e-kasa klient.

Zmena ráta s povinnosťou zaslať pred vyhotovením konečnej verzie faktúry vybrané fakturačné údaje finančnej správe. Verejné konzultácie potrvajú do 18. marca, uviedlo MF. Na konzultácie sa prihlásilo 13 subjektov a prizvaní budú aj dodávatelia riešení v rámci IT sektora.

„Predmetom konzultácií budú pripomienky verejných subjektov. Cieľom návrhu je účinne bojovať proti daňovým podvodom, ktoré poškodzujú občanov i podnikateľské prostredie a zároveň znížiť administratívnu záťaž podnikateľov, využijúc moderné informačné technológie,“ uviedol rezort.

Po zavedení e-faktúr by sa mal zrušiť výkaz k DPH a po čase by podľa MF malo byť zjednodušené i vypĺňanie daňových priznaní. Zasielanie údajov bude možné buď prostredníctvom účtovného softvéru podnikateľa alebo prostredníctvom bezplatnej štátnej online aplikácie. Rovnaká povinnosť by mala platiť aj pre podnikateľov v pozícii odberateľa.

MF zdôvodnilo plánované zmeny zabezpečením informácií pre finančnú správu o deklarovaných plneniach v reálnom čase. Údaje by mala FS podrobiť analýze rizík, na základe čoho získa ďalší nástroj proti podvodom daňových subjektov už v počiatočnom štádiu. Kontrola sa bude týkať nielen dane z pridanej hodnoty, ale aj dane z príjmov či iných druhov daní.

„Týmto návrhom prehodnocujeme aktuálne uplatňované opatrenia s cieľom znížiť administratívne zaťaženie podnikateľov a reagujeme na nové trendy vývoja daňových únikov,“ tvrdí MF. Súčasný kontrolný výkaz totiž už podľa rezortu nie je dostatočným nástrojom.

Jeho slabinou je časovo oneskorené získavanie údajov z vyhotovených faktúr platiteľmi dane, čo neumožňuje finančnej správe operatívne reagovať na identifikované podozrenia z nekalých praktík daňových subjektov. „Vláda SR tak plní svoje programové vyhlásenie s cieľom účinne bojovať proti daňovým podvodom a únikom so snahou znížiť medzeru vo výbere DPH na priemer EÚ,“ dodal rezort.

Zdroj: TASR

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom