Virtuálne safari sprostredkúvajú ľuďom prírodné parky, ktoré pre pandémiu nového koronavírusu nemôžu navštíviť, a zároveň upozorňujú na pomoc, ktoré africké safari potrebujú, keď nemajú turistov.
Niektorí prevádzkovatelia vysielajú na sociálnych médiách dianie zo svojich safari parkov a dúfajú, že tak pomôžu udržať pozornosť ľudí smerom k ohrozeným a ďalším druhom voľne žijúcich zvierat.
Zamestnanci rezervácie Ol Pejeta v Keni napríklad vytvorili takzvané „Gaučové safari“, v rámci ktorého jazdia autom po areáli a s pomocou smartfónu nahrávajú tamojšie dianie. „Jedným zo spôsobov, ako sa snažíme byť inovatívni, je pozerať sa na virtuálne spôsoby, ako priviesť divočinu do domovov ľudí, do ich televíznych prijímačov a do ich telefónov,“ vysvetlil výkonný riaditeľ rezervácie Richard Vigne.
Diváci a diváčky prostredníctvom Gaučového safari môžu vidieť napríklad posledné dve žijúce samice nosorožca tuponosého severného (Ceratotherium simum cottoni). Vedci sa snažia tento druh nosorožcov zachrániť, a to s pomocou mimotelového oplodnenia vajíčok spomínaných samíc a zmrazených spermií už mŕtvych samcov.
Podľa tvorkyne virtuálneho safari v Ol Pejeta, študentky zoológie Ellie Jones-Perrott, je „veľmi dôležité naďalej zvyšovať povedomie“. Ich snahy však miestami komplikuje obmedzený internet vo vidieckych oblastiach, pre ktorý takéto živé vysielania môžu byť nestabilné.
„Pripojenie môže byť niekedy náhodné, vypadáva nám signál hlavne, keď vidíme zaujímavé veci, ako napríklad leoparda, ktorý často žije v kroví. Je ťažké vysielať naživo bez prerušovania,“ skonštatovala Jones-Perrott.
Zdroj: SITA
Teraz čítajú

Objavili „Jednorožca“. Astronómovia našli najbližšiu čiernu dieru k Zemi

KVÍZ: Herný sviatok roka prichádza. Tento kvíz zvládne na 100 % len ten, kto pozná svet Mortal Kombat

Svet je v pozore. O pár hodín vynesie SpaceX na ISS astronautov na použitej rakete a kapsule

Microsoft prekope základný prvok vo Windows 10. Vylepší výkon a prepojí ho s prehliadačom Edge

AKTUALIZOVANÉ Ingenuity to zvládla znova. Marťanská helikoptéra druhýkrát vzlietla a dostala sa ešte ďalej
Články, ktoré hýbu svetom

NESMIEŠ PREHLIADNUŤ Prekvapenie z čista jasna. Huawei predstavil „svoj elektromobil“, ktorý zmätie špecifickým pohonom

NESMIEŠ PREHLIADNUŤ Recyklácii elektromobilov stále nikto nevenuje pozornosť. Pre batériu k nám povolali firmu až z Francúzska

Máš auto a nejazdíš na ňom? Môže ti zarábať tisíce eur ročne. Nová služba poteší všetkých vodičov

Začína éra sonického lietania: Viaceré spoločnosti už pripravujú prototypy. Jedna sa chystá zlomiť rýchlostný rekord
