Každá strata je nepríjemná, a navyše môže vyjsť aj poriadne draho. Počas roka stratí viac ako polovica Slovákov v priemere do dvoch vecí, ďalších 22 % stratí každoročne až do 10 predmetov. Až 57 % stratených vecí sa pohybuje rádovo v desiatkach až stovkách eur.

Vyplýva to z prieskumu spoločnosti Samsung na vzorke 1095 ľudí starších ako 18 rokov, ktorá nedávno predstavila jednoduché riešenie v podobe unikátneho lokalizačného prívesku Galaxy SmartTag, ktorý umožňuje svoje veci opäť nájsť, aj keď sa nachádzajú kdekoľvek. 

O aké predmety Slováci najčastejšie prichádzajú?

Slováci najčastejšie strácajú dáždnik (40,5 %). Na druhom mieste sa umiestnili kľúče (36,9 %) a veci, ako  sú taška, ruksak či kabelka (13,8 %) nasledované mobilným telefónom (12,9 %) a peňaženkou (10,3 %). Slováci často strácajú tiež rôzne kusy oblečenia, okuliare, peniaze, USB kľúče alebo slúchadlá, ale napríklad aj dôležité dokumenty.

„Strata týchto predmetov znamená nielen finančnú ujmu, ale veľakrát aj časovú, obzvlášť ak ide o stratu peňaženky s dokladmi,“ komentuje prieskum Tomáš Balík, riaditeľ mobilnej divízie českého a slovenského Samsungu. „V niektorých prípadoch ľudí netrápi ani čas či peniaze, ale emocionálna väzba ku stratenému objektu, ako v prípade stratených domácich miláčikov.“

Finančná škoda rádovo v desiatkach eur

Ročne takmer polovica Slovákov (45,7 %), v dôsledku straty rôznych predmetov, príde o desiatky eur. Škoda sa ale môže vyšplhať až do stoviek či tisícok eur (11,9 %), pokiaľ ide o drahé okuliare alebo mobilný telefón.

Riešenie v podobe inteligentného geolokátoru

Inteligentné prívesky Galaxy SmartTag a Galaxy SmartTag+ od Samsungu pomôžu vaše veci nájsť. Majú kompaktné rozmery 40,9 x 40,9 x 9,9 mm a vážia len 14 g (39 x 39 x 9,8 mm a 13 g v prípade SmartTag). Je teda jednoduché pripnúť ich na veci rôznych veľkostí od kľúčov cez peňaženku až po kabelku či bicykel. Galaxy SmartTag+ je navyše vybavený technológiou UWB (ultra-wideband), ktorá umožní presnejšiu lokalizáciu a tiež využíva technológiu rozšírenej reality (AR).

Funkcia AR Finder privedie užívateľa k hľadanému predmetu pomocou fotoaparátu a systému rozšírenej reality na displeji smartfónu. Oba prívesky majú reproduktor a stratený predmet môžete hľadať aj pomocou zvuku.

Prívesky sú odolné voči vode i prachu (IP53) a dosah pripojenia Bluetooth je až 120 m. Pri prepojení so službou SmartThings Find môžete pomocou prívesku vyhľadávať telefón alebo zdieľať polohu prívesku s ostatnými. Pomocou Galaxy SmartTag a SmartTag+ môžete mať prehľad aj o aktuálnej polohe ďalších členov domácnosti alebo domácich maznáčikov.

„Stratený prívesok je možné detegovať aj inými mobilnými zariadeniami, ktoré anonymne odošlú dáta s aktuálnou polohou strateného zariadenia do cloudu SmartThings a tá sa následne zobrazí majiteľovi SmartTagu“ dopĺňa Tomáš Balík. Odporúčaná maloobhodná cena prívesku Galaxy SmartTag je 34,90 eur a v prípade Galaxy SmartTag+ je 39,90 eur.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom