Projekt Earth Observing Dashboard (Panel pre pozorovanie Zeme, pozn. red.) Európskej vesmírnej agentúry (ESA), amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) a japonskej národnej vesmírnej agentúry JAXA využíva dáta zo 17 satelitov.

Používatelia vďaka nemu môžu vidieť ako pandémia ovplyvnila znečistenie ovzdušia, osvetlenie nemocníc či dokonca zber špargle. Dáta zatiaľ monitorujú 30 environmentálnych, 17 ekonomických a tri poľnohospodárske ukazovatele. V budúcnosti však agentúry plánujú dáta rozšíriť. Satelitné údaje v niektorých oblastiach už ukazujú návrat k normálu.

Napríklad úrovne oxidu dusičitého, ktorý je ukazovateľom znečistenia ovzdušia z áut a priemyslu, v častiach Európy apríli v reakcii na reštriktívne opatrenia klesli o okolo 50 percent, uviedol riaditeľ ESA pre pozorovania Zeme Josef Aschbacher. Podobný pokles, len v inom období, zaznamenali aj v Spojených štátoch a Číne.

V súčasnosti však podľa Aschbachera možno badať, že úrovne znečistenia ovzdušia zase stúpajú, pretože sa v Európe autá vrátili na cesty a priemysel znova začal s prevádzkou. Podľa vedca Kena Jucksa z NASA teraz úrovne znečistenia ovzdušia klesajú v Južnej Amerike a možno pre návrat vírusu znova začnú klesať aj v Číne.

Zdroj: SITA

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom