Vedci z univerzity v škótskom Aberdeene využili svoje zručnosti z vývoja systémov na podporu života pre vesmírne misie s ľudskou posádkou a vytvorili pľúcny ventilátor, ktorý by mal pomôcť pacientom s novým koronavírusom vo vážnom stave.

Informuje o tom spravodajský portál BBC s tým, že Planetárna vedecká skupina z University of Aberdeen má už plne funkčný prototyp. V súčasnosti vedci pracujú na jeho certifikácii, aby ho mohli začať používať v praxi.

Zariadenie vedcov z Aberdeenu nesie názov ATMO-Vent (Atmospheric Mixture Optimization Ventilator). Jeho tvorcovia dúfajú, že jeho výroba bude dostatočne rýchla a lacná, aby ho mohli vyrábať aj v krajinách s nedostatočne rozvinutými systémami zdravotnej starostlivosti.

„Ako skupina sme s rastúcim znepokojením sledovali šírenie ochorenia COVID-19 a chceli sme použiť naše odborné znalosti na pomoc,“ vysvetlil vedúci dizajnového tímu Javier Martín-Torres. „Dúfame, že nákladovo efektívny dizajn a krátky vývojový čas ATMO-Vent znamená, že dokáže rýchlo doplniť počet ventilátorov produkovaných výrobnými podnikmi,“ dodal.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom