V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Núdzové očkovanie proti smrtiacim epidémiám, ako sú ebola, cholera, osýpky či žltá zimnica, zachránilo za posledné štvrťstoročie stovky tisíc životov. Vyplýva to z rozsiahlej analýzy výskumníkov z Burnetovho inštitútu v Austrálii, ktorú podporila aj Svetová aliancia pre očkovacie látky (Gavi) a zverejnil renomovaný časopis British Medical Journal.

Vedci v štúdii hodnotili celkovo 210 epidémií v 49 rozvojových krajinách medzi rokmi 2000 a 2023. Tieto epidémie sa týkali piatich hlavných infekčných ochorení – cholery, eboly, osýpok, meningitídy a žltej zimnice. Výsledky ukazujú, že nasadenie vakcín počas krízovej situácie znížilo počet úmrtí v priemere až o 60 percent. Okrem samotnej úmrtnosti sa znížil aj počet nakazených, čím sa efekt vakcinácie ešte znásobil.

vakcína covid-19
Unsplash/Pixabay

Vakcíny ako najlepší štít

Najväčší účinok vedci zaznamenali pri žltej zimnici, kde očkovanie znížilo úmrtnosť až o 99 %. Výrazné výsledky prinieslo aj v prípade eboly (76 %) či osýpok. Odborníci zdôrazňujú, že pri správnej logistike a dostupnosti vakcín môže rýchla imunizácia zastaviť šírenie infekcie ešte skôr, než sa z nej stane katastrofa s globálnymi dôsledkami.

Sania Nishtarová, predsedníčka Gavi, označila výsledky za prelomové: „Po prvýkrát sme schopní komplexne kvantifikovať prínos vakcín z medicínskeho aj ekonomického pohľadu. Táto štúdia jasne ukazuje silu očkovania ako najefektívnejšieho protiopatrenia v časoch rastúcich rizík.“

Nielen zdravie, ale aj ekonomika

Popri záchrane životov prispeli očkovacie kampane aj k významným ekonomickým úsporám. Odhady hovoria o viac než 32 miliardách dolárov, ktoré sa podarilo zachrániť vďaka prevencii úmrtí a dlhodobých zdravotných komplikácií. Výskum tak opäť podčiarkuje, že investície do zdravotnej prevencie sa z dlhodobého hľadiska nielen oplatia, ale môžu byť kľúčom k stabilite najzraniteľnejších regiónov sveta.

Vedci dúfajú, že výsledky štúdie podnietia vlády a globálne inštitúcie k zvýšenej podpore očkovacích stratégií, najmä v čase narastajúcich obáv z nových pandémií a biologických hrozieb.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP