
Microsoft Excel je bezpochyby silný a inteligentný nástroj, no napriek tomu má v niektorých prípadoch isté medzery. Ako píše portál Engadget, jednu z nich sa rozhodli vyriešiť miesto vývojárov Excelu genetickí vedci, ktorí premenovali názvy niektorých ľudských génov. Tie totiž tabuľkový nástroj doteraz chápal ako dátumy.
Genetika pozná desaťtisíce génov, z ktorých každý má svoj jedinečný názov a ku každému tiež pripadá alfanumerický kód, ktorý sa používa pri jeho označovaní. Pri takomto počte génov sa preto nemožno diviť, že niektoré ich skratky, ktoré sú kombináciou písmen a čísel, mnohokrát vyzerajú ako dátum.
Have you come across this issue in your genetic research? Sometimes it’s easier to rename human genes than update Excel! https://t.co/JANL2GXkII pic.twitter.com/avXj5u5Dwt
— EURAXESS N-America (@euraxess_na) August 6, 2020
Napríklad gén “Membrane Associated Ring-CH-Type Finger 1” mal označenie MARCH1, ktoré si Excel sám prepisoval na dátum 1. marec. Podobne tomu bolo pri 26 ďalších génoch, ktorých skratky za posledný rok vedci museli upraviť. MARCH1 sa teraz označuje ako MARCHF1, štruktúra SEPT1 je po novom označovaná ako SEPTIN1.
Ako informuje TheVerge, štúdia z roku 2016 ukázala, že z 3597 excelovských dokumentov s genetickými dátami vykazovala až jedna pätina nejakú chybu spojenú práve s prepisom označenia génu na dátum.
Teraz čítajú

VIDEO Čaká Justice League Zacka Snydera definitívny koniec? HBO odpovedá vo finálnom traileri

Koncernový súboj elektromobilov: VW ID.4 a Škoda Enyaq excelovali v bezpečnostných testoch. Jeden z nich mal ale navrch

Muskov Neuralink desí aj uznávaných odborníkov. Je tu riziko, že bude predávať myšlienky ľudí

Bitcoinová horúčka eskaluje. Slováci sa vrhajú do kryptomien, od začiatku roka ich nakúpili za desiatky miliónov

V útrobách Zeme je záhadné mimozemské teleso. Ovplyvňuje aj naše magnetické pole - čo spôsobuje záhadné anomálie?
Články, ktoré hýbu svetom

Masové sledovanie ľudí a sociálny kredit dostane v EÚ „červenú“. Únia chce regulovať kritické dopady využitia umelej inteligencie

E-bajk úplne zadarmo? Táto európska krajina ide príkladom, Slovákom odporúčajú dať 1000 € na kúpu

Firma Pavla Čekana, ktorá pomáha Slovensku bojovať s pandémiou, je v obrovskej strate. Má to ale jasný dôvod

Do reštaurácie sa objednáš ako na testovanie. Gastro našlo spôsob, ako fungovať aj cez pandémiu
