Nobelovu cenu za fyziológiu alebo medicínu za rok 2020 získali v pondelok Američania Harvey Alter a Charles Rice a Brit Michael Houghton za výskum v súvislosti s objavom vírusu spôsobujúceho hepatitídu typu C. Informovali o tom agentúra AFP a DPA.
Mená laureátov oznámil v Štokholme Karolínsky inštitút, ktorý každoročne vyberá držiteľov Nobelovej ceny za medicínu a fyziológiu. Trojicu vedcov ocenili za ich „rozhodujúci prínos v boji proti krvou prenášanej hepatitíde – vážnemu zdravotnému problému, ktorý spôsobuje cirhózu a rakovinu pečene ľuďom na celom svete,“ uviedla porota.
Hepatitída typu A, B a C sú príčinou mnohých úmrtí v dôsledku zápalového ochorenia pečene, pripomína DPA. Alterovi, Houghtonovi a Riceovi sa podarilo izolovať vírus spôsobujúci hepatitídu typu C, čo umožnilo nájsť spôsoby liečby.
„Objavy laureátov Nobelovej ceny za medicínu za rok 2020 odhalili príčinu zvyšných prípadov chronickej hepatitídy a umožnili vykonávanie krvných testov a vyvinutie nových liekov, ktoré zachránili milióny životov“ uviedol Karolínsky inštitút.
Trojica vedcov si rozdelí finančnú odmenu v hodnote desať miliónov švédskych korún (približne 959.000 eur). Laureáti si však ceny v Štokholme na tradičnom slávnostnom odovzdávaní 10. decembra osobne neprevezmú. Dostanú ich vo svojich domovských krajinách prostredníctvom ambasád alebo príslušných univerzít.
Nobelova nadácia, ktorá odovzdávanie Nobelových cien organizuje, v septembri oznámila, že tradičná slávnostná ceremónia udeľovania cien sa tento rok z dôvodu pandémie koronavírusu SARS-CoV-2 neuskutoční. Podujatie v štokholmskej koncertnej sále nahradí televízny prenos z radnice švédskej metropoly.
Na základe poslednej vôle a z finančných prostriedkov významného švédskeho priemyselníka a vynálezcu dynamitu Alfreda Nobela (1833-96) je od roku 1901 každoročne udeľovaná prestížna Nobelova cena za významný objav, čin alebo dielo. Táto pocta umelcom vedcom, ekonómom a mierotvorcom je všeobecne považovaná za najhodnotnejšie ocenenie na svete.
Zdroj: TASR
Teraz čítajú

VIDEO Kopírovanie kam sa pozrieš. Pozri sa, čo všetko Ubisoft opakuje a prečo je Far Cry rovnaký ako Assassin's Creed

Pozerali sme sa zlým smerom. Planéta Deväť sa nachádza úplne niekde inde

ZAUJÍMAVÉ Prešli sme prvé kilometre s prelomovým Enyaqom iV. Zo Škody za vyše 60 000 € sme extrémne nadšení

ZAUJÍMAVÉ UFO je najzáhadnejší fenomén súčasnosti: Čo tají vláda USA, ktoré historky boli pravdivé a ktoré len klamstvo?

AKTUALIZOVANÉ Helikoptéra na Marse je opravená, poznáme aj nový dátum prvého letu
Články, ktoré hýbu svetom

Spotify posiela na trh svoj prvý hardvérový produkt. Zatiaľ ho dostanú ľudia zadarmo

911-ka padne z trónu. Porsche Taycan smeruje na vrchol rebríčka predajov automobilky

Za donutmi od východniarov sa idú Slováci zblázniť, cestujú za nimi aj zo Žiliny

Príbeh Miroslava Trnku: Ako sa stal z pankáča „slovenský Bill Gates“ a tretí najbohatší človek na Slovensku
