V jednom z hotelov v Tokiu, kde sa nachádzajú pacienti s miernymi príznakmi ochorenia COVID-19, sa v piatok po prvý raz predstavil robotický personál. Guvernérku Tokia Juriko Koike počas ukážky v hoteli v centre mesta privítal populárny polohumanoidný hovoriaci robot Pepper.

Robot, ktorý má na tvári biele chirurgické rúško, okrem iného pacientom pripomína, aby si denne merali teplotu a povzbudzuje ich k tomu, aby odpočívali. V halách hotela, kde si pacienti vyzdvihujú jedlo, zase upratuje robot Whiz, aby znížil riziko nákazy.

V hoteloch, kde sú pacienti s miernymi príznakmi, pracujú lekári a zdravotné sestry. Pacienti sa tam prostredníctvom počítačov a tabletov môžu pripojiť k zdravotným aplikáciám, aby si tam zaznamenávali telesnú teplotu a príznaky, píše agentúra AP.

Spomínané roboty firmy SoftBank Robotics nasadia aj v ďalších hoteloch, ktoré si prenajala tokijská samospráva pre pacientov so žiadnymi alebo miernymi príznakmi. Tokio zatiaľ zabezpečilo hotely s 1 500 až 2 800 izbami.

Japonsko podľa dát ministerstva zdravotníctva eviduje 14 281 prípadov nákazy novým koronavírusom a 432 s ním súvisiacich úmrtí. V krajine platí stav núdze, ktorý sa vláda rozhodla predĺžiť o mesiac.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom