Nemecko a Francúzsko chcú vzhľadom na aktuálny nedostatok čipov urýchliť plánovanú európsku alianciu v oblasti polovodičov.

Francúzsky minister hospodárstva Bruno Le Maire vo štvrtok označil polovodiče za „novú ropu“. Jeho nemecký náprotivok Peter Altmaier po digitálnej nemecko-francúzskej hospodárskej a finančnej rade uviedol, že sa intenzívne diskutovalo o spôsoboch vytvorenia spoločného európskeho projektu.

Altmaier poukázal na globálny nedostatok polovodičov. Preto je podľa neho potrebné, aby sa v Európe v tejto oblasti zvýšili investície a produkcia. Konkrétne sa v oblasti produkcie polovodičov plánuje dôležitý projekt spoločného európskeho záujmu (Important Project of Common European Interest, IPCEI) s možnosťou štátnej podpory.

Takýto projekt už napríklad funguje v oblasti podpory výskumu a inovácií v oblasti výroby batériových článkov pre elektromobily v Európe. Altmaier a Le Maire okrem toho uviedli, že sa tiež uvažuje o IPCEI v oblasti farmaceutického priemyslu. Už niekoľko mesiacov sužuje nedostatok čipov napríklad automobilový priemysel.

Počas koronakrízy totiž veľkí výrobcovia polovodičov presunuli kapacity smerom k produkcii pre spotrebnú elektroniku, aby pokryli vysoký dopyt. Situáciu ešte skomplikovali výpadky produkcie v Japonsku a USA. Európska komisia (EK) považuje za jedno z poučení z pandémie, že Európska únia (EÚ) musí vo všeobecnosti zvýšiť svoju nezávislosť v oblasti dovozu strategických produktov. Zároveň chce podporiť digitalizáciu a prechod na zelenú ekonomiku.

Zdroj: TASR

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom