V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Spojené štáty pritvrdzujú svoj postoj voči Iránu. Americké ministerstvo financií vo štvrtok oznámilo nové sankcie, ktoré sa zameriavajú priamo na iránskeho ministra ropného priemyslu Mohsena Páknežáda a niekoľko lodí využívaných na maskovanie dodávok iránskej ropy. TASR informuje podľa správ agentúr Reuters a AFP.

Podľa vyjadrení amerických predstaviteľov Irán dlhodobo využíva príjmy z ropy na financovanie svojich politických a vojenských aktivít v zahraničí. Scott Bessent, americký minister financií, vo svojom vyhlásení uviedol:

„Iránsky režim naďalej využíva príjmy z obrovských ropných zdrojov krajiny na presadzovanie svojich úzkych, znepokojujúcich vlastných záujmov na úkor iránskeho ľudu. Ministerstvo financií bude bojovať proti akýmkoľvek pokusom režimu financovať svoje destabilizujúce aktivity a presadzovať svoju nebezpečnú agendu a naruší ich.“

Iránska ropa ako zdroj financovania režimu

Tieto sankcie sú súčasťou širšej stratégie Spojených štátov, ktorá má obmedziť iránsky vplyv na Blízkom východe a zabrániť Teheránu v financovaní militantných skupín prostredníctvom ziskov z predaja ropy.

Okrem Páknežáda sa nové sankcie zamerali aj na plavidlá z Hongkongu, Iránu, Seychel a Libérie. Podľa Tammy Bruceovej, hovorkyne americkej diplomacie, tieto lode tvorili tzv. tieňovú flotilu. Táto flotila využívala rôzne metódy na zamaskovanie nelegálnych dodávok ropy, pričom cieľovou destináciou bola často Čína.

TASR/AP

„Tieto subjekty poskytujú služby plavidlám tieňovej flotily… čím umožňujú Iránu snažiť sa zamaskovať svoj nezákonný obchod s ropou,“ dodala Bruceová.

Podľa správy agentúry Reuters je Čína jedným z najväčších odberateľov iránskej ropy. Napriek sankciám a tlaku zo strany USA Teherán našiel spôsoby, ako obchádzať medzinárodné obmedzenia a pokračovať v exporte.

Trumpova politika maximálneho tlaku pokračuje

Nové sankcie sú pokračovaním politiky tzv. maximálneho tlaku na Irán, ktorú zaviedla administratíva bývalého prezidenta Donalda Trumpa. Táto politika zahŕňa hospodárske sankcie, diplomatickú izoláciu a vojenský tlak s cieľom donútiť Teherán k obmedzeniu jeho jadrového programu a k zmene správania na medzinárodnej scéne.

„Dnešné opatrenia podporujú politiku prezidenta Trumpa zameranú na maximálny tlak na iránsky režim,“ uviedlo americké ministerstvo financií.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP