V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Spojené štáty pokračujú v upevňovaní svojich obranných väzieb s Austráliou. Americké ministerstvo zahraničných vecí v stredu oficiálne schválilo predaj vyše 400 pokročilých rakiet vzduch-vzduch AIM-120 rôznych verzií a ďalšieho vybavenia pre austrálske vzdušné sily v hodnote približne 1,04 miliardy dolárov. Informovala o tom tlačová agentúra AFP, ktorú cituje TASR.

Balík, ktorý zahŕňa asi 200 rakiet AIM-120C a 200 rakiet modernejšej verzie AIM-120D, má podľa americkej Agentúry pre obranno-bezpečnostnú spoluprácu (DSCA) posilniť obranné schopnosti Austrálie v čase rastúceho geopolitického napätia v ázijsko-tichomorskom regióne. „Navrhovaný predaj zlepší schopnosť Austrálie čeliť súčasným a budúcim hrozbám prostredníctvom ochrany a zvýšenia schopnosti lietadiel prežiť,“ uviedla DSCA vo vyhlásení.

Strategický spojenec v Tichom oceáne

Raketa AIM-120, známa aj ako AMRAAM (Advanced Medium-Range Air-to-Air Missile), patrí medzi najpokročilejšie strednodosahové rakety vzduch-vzduch na svete a je kľúčovou súčasťou výzbroje moderných bojových lietadiel vrátane amerických F-35, ktoré používa aj austrálske letectvo.

USA považujú Austráliu za jedného z najdôležitejších spojencov v západnom Tichom oceáne. „Pre národný záujem Spojených štátov je kľúčové pomáhať nášmu spojencovi v rozvoji a udržaní silnej a pripravenej spôsobilosti na sebaobranu,“ zdôraznila DSCA. O predaji bol už informovaný aj americký Kongres, ktorý má na jeho formálne schválenie právomoc, no podľa agentúry AFP sa neočakáva, že by návrh narazil na odpor.

AIM-120 raketa.
Raytheon

Kontext dohody AUKUS a bezpečnostných väzieb

Tento predaj je ďalším dôkazom prehlbujúcej sa vojenskej a technologickej spolupráce medzi Spojenými štátmi, Austráliou a Veľkou Britániou v rámci trojstranného paktu AUKUS. Táto dohoda sa zameriava na bezpečnosť, vývoj obranných technológií, podmorských kapacít a vedecký výskum, pričom má za cieľ vyvážiť rastúci vplyv Číny v oblasti Indo-Pacifiku.

Austrálsky premiér Anthony Albanese ešte vo februári zdôraznil, že AUKUS má podporu naprieč politickým spektrom a informoval, že v telefonáte s Donaldom Trumpom uistil novú administratívu o záväzku pokračovať v tejto spolupráci. Austrália, ktorá prechádza modernizáciou svojich ozbrojených síl, týmto nákupom posilňuje svoju schopnosť obrany a zároveň upevňuje svoje postavenie ako kľúčový bezpečnostný hráč v regióne.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP