V nasledujúcom článku boli použité materiály SITA.

Ukrajina čelí čoraz väčšej hrozbe zo vzduchu. Napriek tomu, že jej systém protivzdušnej obrany bol doteraz vysoko efektívny a dokázal zachytávať až 90 % nepriateľských dronov, dnes sa situácia mení. Francúzsky denník Le Monde upozorňuje, že Ukrajine došli rakety pre systém SAMP/T, čo výrazne oslabuje jej schopnosť brániť sa, najmä na juhovýchode krajiny.

V roku 2024 zaznamenala Ukrajina vysokú úspešnosť pri zostreľovaní nepriateľských dronov a rakiet. Avšak nedostatok rakiet v kombinácii s čoraz sofistikovanejšími ruskými útokmi spôsobil, že na niektorých miestach účinnosť ukrajinskej obrany klesla až na 30 %.

Najkritickejšia je situácia pri systéme SAMP/T, ktorý bol kľúčový pre ochranu strategických bodov. Zdroje Le Monde tvrdia, že pre dve batérie tohto systému už nie sú k dispozícii žiadne rakety. Alarmujúce je aj to, že systém Crotale nedostal za posledných 18 mesiacov ani jednu raketu.

Ruská taktika

Zmeny nastali aj na strane útočníka. Ruské drony typu Šáhid, ktoré kedysi lietali v nízkych výškach okolo 200 metrov, dnes bežne operujú vo výške 2000 až 3000 metrov. To ich robí nedosiahnuteľnými pre ručné zbrane a zároveň zvyšuje pravdepodobnosť, že budú prenikať cez obranné línie.

Tieto bezpilotné lietadlá sa navyše pohybujú rýchlosťou nad 500 km/h, čo robí ich zostrelenie extrémne náročným, najmä pri absencii moderných raketových systémov. Rusko zároveň programuje svoje strely a drony s cieľom čo najviac zmiasť ukrajinskú obranu – využíva zložené trajektórie, rozptýlené formácie a následné zhromaždenie cieľov, ktoré následne útočia koordinovane.

oreshnik desivá zbraň Rusov
TASR/AP

Cieľom je vyčerpať ukrajinské zásoby munície

Ruská stratégia smeruje k tomu, aby systematicky vyčerpala ukrajinské zásoby protivzdušnej munície. Útoky často zahŕňajú rôzne druhy zbraní naraz – od dronov, cez strely s plochou dráhou letu až po balistické rakety. Využívajú sa tiež fyzické a elektronické návnady, ktoré majú vyvolať falošné poplachy a prinútiť obranu plytvať cennými raketami.

Dôsledkom je, že Ukrajina musí často rozhodovať, ktoré ciele sa oplatí zasiahnuť a ktoré musí nechať preletieť. Tento stav ohrozuje nielen vojenskú infraštruktúru, ale aj civilné oblasti, ktoré sú tak vystavené väčšiemu riziku útokov.

Situácia ukazuje, že vojenská podpora Západu je pre Ukrajinu kriticky dôležitá. Nedostatok rakiet pre moderné západné systémy, ako sú SAMP/T či Crotale, je podľa analytikov dôsledkom pomalého tempa dodávok a výroby. Ukrajinská strana preto apeluje na urýchlené zásobovanie a doplnenie munície, inak sa protivzdušná obrana môže zrútiť v najviac ohrozených regiónoch.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP