Ukrajina čelí nečakanému výpadku na bojisku. USA jej zablokovalo prístup k dôležitým dátam
V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.
Americká spoločnosť Maxar Technologies na pokyn vlády USA dočasne zablokovala Ukrajine prístup k svojim komerčným satelitným snímkam, čím výrazne ovplyvnila jej schopnosť monitorovať bojisko. Obmedzenie sa týka programu Global Enhanced Geoint Delivery (GEGD), ktorého zábery si objednáva americká vláda a ktoré zohrávali kľúčovú úlohu pri sledovaní pohybu ruských vojsk.
Toto rozhodnutie prichádza v kritickom momente, keď Spojené štáty dočasne zastavili poskytovanie spravodajských informácií Kyjevu, čo môže mať významný dopad na vojenské operácie a strategické plánovanie ukrajinských síl.
Dôvody zablokovania nie sú známe
O zablokovaní prístupu ako prvý informoval ukrajinský vojenský blog Militarnyj, pričom na obmedzenie upozornili viacerí používatelia. Opatrenie sa vzťahuje na vládne aj súkromné účty a podľa expertov môže súvisieť s nedávnym rozhodnutím USA obmedziť zdieľanie spravodajských informácií s Ukrajinou.
Spoločnosť Maxar patrila od začiatku vojny k hlavným poskytovateľom komerčných satelitných snímok pre Kyjev. Ukrajina ich využívala na monitorovanie pohybov ruských vojsk a vyhodnocovanie škôd na strategickej infraštruktúre. Snímky z Maxaru majú vysoké rozlíšenie, kde jeden pixel zodpovedá približne 30 centimetrom na zemskom povrchu, čo umožňuje rozlíšiť rôzne typy vojenskej techniky, vrátane tankov a ďalších zbraní.

Obmedzenie prístupu prišlo v kritickom čase
Rozhodnutie o obmedzení prístupu prichádza krátko po tom, čo Spojené štáty zastavili zdieľanie niektorých spravodajských informácií s Ukrajinou. Len pár hodín po tomto kroku ruské sily zaútočili balistickými raketami na mesto Kryvyj Rih, rodisko ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Útok si vyžiadal štyri obete a viac ako 30 zranených, pripomenul portál Politico.
Podľa nemeckého týždenníka WirtschaftsWoche však Ukrajina stále môže využívať zábery od európskeho satelitného operátora Airbus Defence and Space, ktoré sú porovnateľnej kvality ako snímky z Maxaru. Nie je však jasné, či zmena v poskytovaní satelitných údajov ovplyvní schopnosť Kyjeva efektívne monitorovať ruské vojenské operácie.
Doteraz nebolo zverejnené žiadne oficiálne vyhlásenie americkej vlády ani spoločnosti Maxar, ktoré by vysvetľovalo dôvody tohto kroku alebo načrtlo možnosť obnovenia prístupu Ukrajiny k týmto dôležitým spravodajským zdrojom.
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú

Blesk z jasného neba: EÚ ustúpila, autá staršie ako 10 rokov nezasiahne tvrdá povinnosť STK

Dva roky sa ho ľudia nevedia nabažiť. Vojnový film s Tomom Hanksom neprestáva udivovať

Konkurencia závidí. Lexus ide proti prúdu, predaje jeho áut raketovo stúpajú kvôli prekvapivej veci

VIDEO: Jason Statham mrzačí špeciálne jednotky a uteká pred zákonom. Drsný triler uvidia aj Slováci

Ani najnovšie slovenské stíhačky ich paľbu neprežijú. Európa vo veľkom vyvíja futuristické zbrane ako zo sci-fi
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Slovákov čaká veľké prekvapenie pri nákupe nového mobilu. Začalo platiť prísne nariadenie Európskej únie
- Predáva obrovské televízory za šialene nízke ceny. Známa značka používa trik, ktorý jej závidí LG a Samsung
- Európsky štát doplatil na Rusko. Vláda schválila odstavenie energetického piliera, krajine hrozí pohroma
- Nestačil ani kolaps Netflixu. Najväčší hit roka vyvolal ošiaľ, absolútny rekord drží niekto úplne iný
- TEST: Vymenila som iPhone za najlacnejší Android. Už pri zapnutí prišiel šok, to však nebolo to najhoršie
-
- Slovákov čaká veľké prekvapenie pri nákupe nového mobilu. Začalo platiť prísne nariadenie Európskej únie
- Predáva obrovské televízory za šialene nízke ceny. Známa značka používa trik, ktorý jej závidí LG a Samsung
- Európsky štát doplatil na Rusko. Vláda schválila odstavenie energetického piliera, krajine hrozí pohroma
- Nestačil ani kolaps Netflixu. Najväčší hit roka vyvolal ošiaľ, absolútny rekord drží niekto úplne iný
- TEST: Vymenila som iPhone za najlacnejší Android. Už pri zapnutí prišiel šok, to však nebolo to najhoršie
-
- Slovákov čaká veľké prekvapenie pri nákupe nového mobilu. Začalo platiť prísne nariadenie Európskej únie
- Slováci si musia dávať obrovský pozor. Ak v domácnosti zakúriš týmto, riskuješ pokutu 5 000 eur
- Vedci rozbili kameň a ostali v nemom úžase. Konečne odhalili jednu z najväčších záhad planéty
- To najlepšie príde na konci. TOP 9 nových filmov a seriálov na Netflixe a ďalších, ktoré stoja za to
- Európa prechádza do útoku. Domáce stroje porážajú americkú techniku tam, kde to bolí najviac
