Tržby spoločnosti Kia Slovakia za rok 2022 dosiahli 6,76 miliardy eur. V medziročnom porovnaní vzrástli o 22 %, najmä vďaka nárastu predaja vozidiel. Zisk za uplynulý rok medziročne klesol o 21 % na 175,5 milióna eur a daň z príjmu presiahla 66 miliónov eur. TASR o tom informoval hovorca spoločnosti Tomáš Potoček.

Výrazný rast tržieb je podľa neho výsledkom úspešne vykonaných podnikových stratégií, ako aj zvýšeného záujmu o automobily Ceed a Sportage. „Vozidlá z produktovej rodiny Ceed sa stali najpredávanejším modelom Kia v Európe v rokoch 2020, 2021 a 2022. Model Sportage je dlhodobo druhým najpredávanejším modelom značky Kia v Európe,“ uviedol.

Doplnil, že v minulom roku zišlo z výrobnej linky závodu v Tepličke nad Váhom celkovo 311 000 áut. Model Sportage tvoril v uplynulom roku 57 % produkcie, zostávajúca časť pripadala na štyri karosárske verzie modelu Ceed.

„V roku 2022 sme zaznamenali pokles zisku aj z dôvodu zvýšených cien vstupov a energií. Celkovo sme za energie zaplatili takmer o 26 miliónov eur viac ako v roku 2021. Naďalej sa zameriavame na udržanie našej konkurencieschopnosti, spokojnosť zamestnancov a efektívnosť výroby. Investovali sme napríklad do siedmich nových robotov v lakovni a do obmeny 48 robotov v zvarovni,“ povedal Potoček.

Pripomenul, že spoločnosť Kia Slovakia v roku 2022 uzavrela novú kolektívnu zmluvu. „Na jej základe tento rok narástli tarifné mzdy vo výrobe o 130 eur a administratívni zamestnanci si prilepšili v priemere o sedem %. Okrem nárastu tarifných miezd spoločnosť vyplatila v roku 2023 mimoriadny bonus vo výške 1 300 eur,“ dodal.

Kia Slovakia je jediným výrobným závodom spoločnosti Kia Corporation v Európe. Závod vybudovali v rokoch 2004 až 2006, výrobu automobilov a motorov spustili v decembri 2006. Kia Slovakia zamestnáva 3 700 ľudí a vyrába modely Kia Ceed v štyroch karosárskych verziách – Ceed, Sportswagon, ProCeed a XCeed. Druhým modelom je športovo-úžitkový Kia Sportage. Od spustenia sériovej výroby v decembri 2006 opustili brány závodu už viac ako štyri milióny vozidiel a vyše šesť miliónov motorov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú