V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Najväčší svetový výrobca automobilov, japonská spoločnosť Toyota, oznámila za svoj uplynulý obchodný rok pokles čistého aj prevádzkového zisku, a to napriek tomu, že celkové tržby vzrástli. Automobilka zároveň zverejnila aj odhad vývoja pre aktuálny obchodný rok, ktorý naznačuje ešte výraznejšie zhoršenie finančných výsledkov. Hlavné dôvody hľadajú v nepriaznivých menových kurzoch a v dôsledkoch amerických dovozných ciel.

Za obchodný rok 2024/2025, ktorý sa skončil 31. marca, dosiahla Toyota čistý zisk vo výške 4,77 bilióna jenov, čo predstavuje približne 29,28 miliardy eur. Oproti predchádzajúcemu roku ide o pokles o 3,6 %. Ešte horšie dopadol prevádzkový zisk, ktorý klesol o 10,4 % a skončil na úrovni 4,80 bilióna jenov.

Na druhej strane tržby spoločnosti vzrástli o 6,5 %, a to na 48,04 bilióna jenov. Tento výsledok poukazuje na to, že Toyota dokázala predať viac vozidiel alebo ich predávať za vyššie ceny, avšak ziskovosť bola pod tlakom rastúcich nákladov a nepriaznivých kurzových pohybov.

Čaká sa ešte väčší pokles ziskov

Výhľad na aktuálny obchodný rok 2025/2026, ktorý sa začal 1. apríla, je však ešte menej povzbudivý. Toyota predpokladá, že jej prevádzkový zisk klesne na úroveň 3,80 bilióna jenov, čo by znamenalo medziročný pokles o takmer 21 %. Ešte výraznejší prepad sa očakáva pri čistom zisku – ten má podľa prognóz spoločnosti dosiahnuť iba 3,10 bilióna jenov. To predstavuje až 35-percentný pokles oproti výsledku z uplynulého obchodného roka.

Tieto predpovede odrážajú očakávaný negatívny vplyv ekonomických a geopolitických faktorov, medzi ktorými zohrávajú kľúčovú úlohu oslabenie japonského jenu voči doláru a clá, ktoré Spojené štáty plánujú alebo už zaviedli voči zahraničným výrobcom automobilov vrátane Toyoty.

Toyota elektromobil SUV
Toyota

Spomalenie rastu tržieb

Aj napriek pesimistickým očakávaniam v oblasti zisku Toyota predpokladá, že jej tržby budú naďalej rásť – tentoraz však len mierne. Spoločnosť odhaduje, že v obchodnom roku 2025/2026 zaznamená rast tržieb na úrovni iba 1 %, čo je výrazné spomalenie v porovnaní s 6,5-percentným rastom v uplynulom roku.

Tieto čísla signalizujú, že automobilka vstupuje do náročného obdobia, ktoré bude charakterizované globálnou neistotou, výkyvmi v menových kurzoch a rastúcim geopolitickým napätím. Napriek silnému postaveniu na trhu a rastu predaja bude Toyota čeliť tlaku na ziskovosť a potrebu prispôsobiť sa novým podmienkam globálneho obchodu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP