V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Americký prezident Donald Trump v nedeľu oznámil, že jeho vláda „čoskoro“ zavedie clá na tovar dovážaný z Európskej únie. Zároveň naznačil, že Británia by mohla byť zatiaľ ušetrená, informuje agentúra AFP.

Trump už v uplynulých dňoch spustil sériu obchodných opatrení proti Kanade, Mexiku a Číne. Zavedením vysokých ciel odôvodnil potrebu obmedziť prílev nelegálnych migrantov a drog do USA, ale aj posilniť americký priemysel a znížiť obchodný deficit.

Teraz sa jeho pozornosť sústreďuje aj na Európsku úniu, ktorú obviňuje z nevyváženého obchodného vzťahu s USA. „Môže sa to stať aj s Britániou… ale určite sa to stane s Európskou úniou. Môžem vám to povedať, pretože nás skutočne využili,“ vyhlásil Trump.

Británia ako možný spojenec?

Podľa slov Trumpa má USA obchodný deficit s EÚ vo výške viac ako 300 miliárd dolárov. „Neberú naše autá, neberú naše poľnohospodárske produkty. Neberú takmer nič a my berieme všetko od nich – milióny áut, obrovské množstvo potravín a poľnohospodárskych produktov,“ dodal americký prezident.

V prípade Veľkej Británie Trump naznačil, že by mohol byť otvorený dohode. Zdôraznil, že má dobré vzťahy s britským premiérom Keirom Starmerom, s ktorým už absolvoval niekoľko stretnutí a telefonátov. „Uvidíme, či to budeme môcť vyvážiť, alebo nie,“ povedal Trump.

Európska komisia už vyjadrila poľutovanie nad rozhodnutím Trumpa zaviesť clá na dovoz z Kanady, Mexika a Číny. Predstavitelia EÚ zároveň upozornili, že ak Spojené štáty uvalia nespravodlivé clá na európsky tovar, Brusel bude reagovať rázne.

„Neprijmeme žiadne kroky, ktoré by ohrozili európske hospodárske záujmy,“ uviedol nemenovaný predstaviteľ EK.

TASR/AP

Čo bude nasledovať?

Trumpove colné opatrenia môžu výrazne narušiť obchodné vzťahy medzi USA a EÚ. V roku 2018 už zaviedol clá na európsku oceľ a hliník, čo viedlo k odvetným opatreniam zo strany Bruselu. V prípade nových ciel môžeme očakávať podobnú reakciu, ktorá by mohla vyvolať eskaláciu obchodného konfliktu medzi dvoma najväčšími ekonomickými blokmi sveta.

Rozhodnutie zaviesť clá tiež prichádza v čase, keď sa globálna ekonomika snaží zotaviť z problémov spojených s vysokou infláciou a narušením dodávateľských reťazcov. Ak sa USA a EÚ dostanú do obchodnej vojny, môže to mať negatívne dôsledky pre podniky aj spotrebiteľov na oboch stranách Atlantiku.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP