V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Spojené štáty americké údajne zvažujú zavedenie mimoriadne vysokých ciel vo výške až 500 % voči krajinám, ktoré naďalej dovážajú suroviny z Ruska. Ako upozornil hlavný ekonóm Trinity Bank Lukáš Kovanda, medzi najohrozenejšie krajiny patrí Slovensko. Dôvodom je pokračujúci dovoz ruskej ropy a plynu cez potrubia. Rozhodnutie by mohlo padnúť už v pondelok, keď má americký prezident Donald Trump oznámiť nové opatrenia voči Rusku a jeho obchodným partnerom.

Trump mení rétoriku a sľubuje zásadný krok

Donald Trump, ktorý sa po opätovnom zvolení snaží pritvrdiť voči Kremľu, údajne opúšťa politiku ústupkov. Namiesto diplomacie má prísť „metóda biča“. Nové clá by sa podľa Kovandu mali týkať nielen Ruska, ale aj krajín, ktoré s ním naďalej obchodujú – konkrétne sa spomínajú Slovensko, Maďarsko, ale aj Čína a India.

Americký prezident má v pondelok predstúpiť s vyhlásením, ktoré by mohlo zásadne ovplyvniť svetový obchod. V hre sú aj takzvané druhotné sankcie, teda clá uvalené nie priamo na Rusko, ale na jeho obchodných partnerov. Tie by podľa Kovandu mohli mať „drakonickú“ výšku až 500 %, čo by v praxi mohlo úplne paralyzovať vzájomný obchod.

Trumpove clá posilnili hodnotu dolára.
TASR/ Pixabay (Úprava redakcie)

Najviac by trpeli Slovensko a Maďarsko

Kovanda upozorňuje, že kým krajiny ako Belgicko, Francúzsko či Holandsko dovážajú ruský plyn po mori a môžu ho nahradiť, vnútrozemské štáty ako Slovensko a Maďarsko sú závislé na potrubných dodávkach. Tie sú v prípade náhleho prerušenia mimoriadne ťažko nahraditeľné.

Podľa dát z júna boli Slovensko a Maďarsko medzi najväčšími odberateľmi ruských fosílnych palív v rámci EÚ. Prípadné clá by preto zasiahli ich ekonomiku výrazne tvrdšie než iné krajiny.

Clá môžu spustiť dominový efekt na globálnych trhoch

Okrem dopadu na slovenský a maďarský priemysel by Trumpove opatrenia zasiahli aj globálny obchod. Ak by sa clá uplatnili aj voči Číne či Indii, mohlo by to vyvolať vlnu nestability na finančných trhoch a svetových burzách. Kovanda pripomína, že podobné clá označil americký senátor Lindsey Graham už skôr ako nástroje, ktoré „zlomia kosti ekonomík“.

Otázne zatiaľ zostáva, akú formu Trumpovo oznámenie napokon bude mať. Nie je vylúčené, že namiesto plošného zavedenia ciel sa rozhodne pre miernejší postup. Jasnejšie by mohlo byť už v pondelok.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP