V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Americký prezident Donald Trump vo štvrtok informoval o dosiahnutí novej obchodnej dohody so Spojeným kráľovstvom, ktorú označil za historický moment. Ide o prvú bilaterálnu obchodnú dohodu od začiatku americkej globálnej colnej vojny, ktorú Trumpova administratíva rozbehla v snahe presadiť výhodnejšie podmienky pre amerických výrobcov.

Kľúčovým prvkom dohody je výrazné zníženie ciel na britské automobily dovážané do USA. Ako oznámila britská vláda, clo na tieto vozidlá klesne z pôvodných 27,5 % na 10 %. Toto opatrenie má zásadný význam najmä pre britských výrobcov automobilov, ktorým sa vďaka tomu otvára jednoduchší prístup na lukratívny americký trh. Premiér Spojeného kráľovstva Keir Starmer označil tento krok za „obrovské a dôležité zníženie“, pričom ho vyzdvihol počas svojej návštevy výrobného závodu automobilky Jaguar Land Rover.

Výhody pre amerických farmárov

Na druhej strane dohoda prináša výhody aj americkým vývozcom. Prezident Trump vyhlásil, že nová dohoda „dramaticky“ zvýši export hovädzieho mäsa, ako aj ďalších amerických produktov do Veľkej Británie. Ide o jednoznačný úspech pre americký agrosektor, ktorý dlhodobo bojuje s obmedzeniami na európskych trhoch, najmä pokiaľ ide o regulácie v oblasti kvality a bezpečnosti potravín.

Dohoda je zároveň významným politickým signálom, ktorý podčiarkuje úzke obchodné vzťahy medzi Spojenými štátmi a Spojeným kráľovstvom, a to v čase, keď sa svetová ekonomika nachádza pod tlakom rastúcich obchodných napätí. Pre Donalda Trumpa je táto dohoda dôležitým krokom vpred v jeho snahách o „America First“ politiku, ktorá má podporiť amerických výrobcov aj farmárov.

Nemecké sklady sú preplnené nepredanými autami. Pixabay

Reakcie a ďalšie očakávania

Hoci dohoda prináša viaceré výhody pre obe strany, odborníci budú pozorne sledovať jej konkrétnu implementáciu, najmä v oblastiach bezpečnostných štandardov, ekologických požiadaviek a vzájomného uznávania certifikácií. Viaceré obchodné komory aj analytici zároveň poukazujú na to, že zníženie ciel môže byť len prvým krokom a bude dôležité, ako sa budú rozvíjať ďalšie aspekty bilaterálneho obchodu.

V každom prípade ide o výrazný posun v obchodnej politike medzi dvomi veľkými ekonomikami, ktorý by mohol signalizovať ochotu Spojených štátov uzatvárať cielené dohody aj s inými partnermi mimo rámca širších multilaterálnych dohôd.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP