V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Spojené štáty pod vedením prezidenta Donalda Trumpa pokračujú v podpore Ukrajiny, tentoraz konkrétnym schválením zmluvy o výcviku pilotov a dodávke technického vybavenia pre americké stíhacie lietadlá F-16. Ide o kontrakt v hodnote 310,5 milióna dolárov, ktorý má zabezpečiť nielen údržbu týchto strojov, ale aj pripravenosť ukrajinského letectva čeliť hrozbám v pokračujúcej vojne s Ruskom.

Ministerstvo zahraničných vecí USA oznámilo Kongresu, že podporuje predaj vybavenia a výcvikových služieb, ktoré majú zvýšiť efektivitu ukrajinských pilotov. „Navrhovaný predaj zlepší potenciál Ukrajiny čeliť súčasným a budúcim hrozbám tým, že zabezpečí, že budú jej piloti účinne vycvičení, a zvýši jej interoperabilitu so Spojenými štátmi,“ uviedlo ministerstvo vo vyhlásení. Táto iniciatíva nadväzuje na rozhodnutie bývalého prezidenta Joea Bidena, ktorý po začiatku ruskej invázie v roku 2022 schválil dodávku F-16.

Trump mení postoj k Ukrajine

Aj keď Trump opakovane kritizoval rozsiahlu vojenskú a ekonomickú pomoc, ktorú jeho predchodca poskytoval Ukrajine, jeho najnovší krok naznačuje pragmatickú zmenu postoja. Vzťahy medzi jeho administratívou a Kyjevom sa zrejme zlepšujú, o čom svedčí aj nedávno podpísaná dohoda o spoločnom využívaní ukrajinských nerastných surovín. Tento kontrakt naznačuje, že Washington vidí v spolupráci s Ukrajinou nielen bezpečnostný, ale aj strategický potenciál.

Ukrajina dostala prvé lietadlá F-16 v polovici roku 2024, a to po viac ako dvoch rokoch trvajúcich snáh presvedčiť Spojené štáty o ich nevyhnutnosti. Bidenova administratíva ich síce schválila, no zdržanlivosť pretrvávala najmä kvôli obavám z nedostatočnej pripravenosti ukrajinských pilotov. Tí teraz budú mať príležitosť získať plnohodnotný výcvik a podporu priamo od amerických inštruktorov, čo výrazne zvýši operačnú hodnotu týchto lietadiel.

Lockheed Martin/Flickr

Zelenskyj potvrdil ďalšie dodávky

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v marci 2025 oznámil ďalšiu dodávku stíhačiek F-16, hoci konkrétny počet nezverejnil. Tieto lietadlá majú zásadne posilniť obranyschopnosť Ukrajiny, najmä v oblasti ochrany vzdušného priestoru a podpory pozemných jednotiek. Odborníci sa zhodujú, že F-16 môžu znamenať technologický zlom v prospech Kyjeva, pokiaľ budú sprevádzané kvalitným výcvikom a logistickým zázemím.

Zmluva o výcviku a vybavení F-16 je nielen vojenským krokom, ale aj politickým signálom. Spojené štáty tým dávajú najavo, že ich angažovanosť na strane Ukrajiny pretrváva aj pod vedením prezidenta Trumpa, ktorý bol pôvodne v tejto otázke skeptickejší.

Zároveň ide o odpoveď na narastajúcu vojenskú prítomnosť Ruska v regióne a o krok k posilneniu obrany východného krídla NATO. Ako sa táto spolupráca bude ďalej vyvíjať, ukáže najmä schopnosť Ukrajiny efektívne začleniť tieto nové technológie do svojho boja o suverenitu a územnú celistvosť.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP