Americký prezident Donald Trump opäť rozvíril vody americko-technologických vzťahov, keď sa cez svoju platformu Truth Social obrátil na šéfa spoločnosti Apple Tima Cooka s ostrým odkazom. Trump dal najavo, že ak Apple nebude vyrábať iPhony predávané na americkom trhu priamo na území Spojených štátov, hrozí firme clom vo výške minimálne 25 percent.

V statuse zdôraznil, že o tejto požiadavke hovoril s Cookom už v minulosti a očakáva, že Apple prestane s výrobou v zahraničí, najmä v Indii či iných krajinách, a presunie celý proces späť do USA.

Tento výrok prichádza v čase, keď sa Apple snaží diverzifikovať svoje dodávateľské reťazce a postupne znižuje závislosť od Číny, kde donedávna prebiehala výroba väčšiny ich zariadení. Agentúra Reuters už v apríli priniesla správu, že spoločnosť plánuje presunúť časť výroby určenú pre americký trh práve do Indie.

Podľa zdrojov blízkych tejto stratégii má Apple v pláne, aby do konca budúceho roka všetky iPhony predané v Spojených štátoch, teda približne 60 miliónov kusov ročne, pochádzali z indických tovární.

Hoci je tento krok z pohľadu Apple najmä reakciou na rastúce obchodné napätie medzi USA a Čínou, Trumpove slová naznačujú, že by táto stratégia nemusela byť dostačujúca. Presun výroby z Číny do Indie totiž v jeho očiach stále neplní cieľ oživenia americkej výroby.

Politický tlak na Apple bude silnieť

Americká vláda pod jeho vedením v minulosti zaviedla sériu ciel na čínske výrobky a po jeho návrate do Bieleho domu sa očakáva, že obchodná politika voči Číne bude opäť tvrdšia. Práve tieto colné opatrenia a neistota na trhu prinútili Apple hľadať alternatívne výrobné kapacity mimo Číny.

Apple ako technologický gigant patrí medzi najvýznamnejších hráčov, ktorí sa ocitli v strede americko-čínskej obchodnej vojny. Firma je zároveň jedným z najväčších zamestnávateľov v oblasti technológií, a ak by bola nútená presunúť výrobu do USA, išlo by o masívne zmeny nielen v rámci jej logistických a výrobných procesov, ale aj v otázke nákladov. Výroba v Spojených štátoch je výrazne drahšia než v Ázii, čo by sa mohlo prejaviť aj na cenách koncových produktov.

Trumpov príspevok tak otvára ďalšiu kapitolu v zložitej debate o tom, kde by mali americké firmy vyrábať svoje produkty a do akej miery má federálna vláda zasahovať do obchodných rozhodnutí súkromných spoločností.

Odpoveď Tima Cooka zatiaľ nie je známa, no isté je, že politický tlak na Apple bude narastať. Uprostred tejto geopolitickej šachovej partie sa opäť ocitá bežný spotrebiteľ, ktorý môže v budúcnosti zaplatiť vyššiu cenu za svoj iPhone, ak sa výroba presunie z krajín, kde je výroba lacnejšia, späť do USA.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP