Trh s elektromobilmi by sa však mal postupne oživiť, pričom súčasná kríza by mohla byť príležitosťou na efektívnejšie nastavenie podmienok rozvoja elektromobility aj na Slovensku. Uviedol to Michal Duška, obchodný riaditeľ lízingovej spoločnosti Arval Slovakia.

„Dotácie a programy v tejto oblasti sú u nás aktuálne pozastavené a finančné prostriedky presmerované na podporu ekonomiky v iných segmentoch. Veľmi pozitívne však vnímam snahy Nemecka, ktoré využilo krízu COVID-19 na lepšiu penetráciu a podporu zelených vozidiel, elektromobilov a ďalších vozidiel na alternatívny pohon,“ uviedol Duška. Požiadavky klientov lízingovej spoločnosti na elektromobily sa postupne zvyšujú, no čísla na cestách sa v ich prospech v porovnaní s vozidlami s komerčným pohonom budú meniť len pomaly.

Trh s týmito vozidlami je zatiaľ relatívne malý, čo sa premieta do cenotvorby pri operatívnom lízingu. Súčasný rozdiel v nákladoch a v zostatkovej cene prenajatých automobilov by podľa Dušku mohla zmazať regulácia, a to buď podporou výrobcu, financujúcej strany, alebo podporou štátu, ktorý chce racionálne investovať do nových technológií, do čistejšieho pohonu a do nahradenia starých vozidiel novými a ekonomickejšími.

Zdroj: TASR

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom