V nasledujúcom článku boli použité materiály SITA.

Už takmer päť mesiacov neprúdil cez strategický plynovod vo Veľkých Kapušanoch ani kubík plynu. Kedysi rušná tepna dodávok zemného plynu z Ruska do západnej Európy dnes zíva prázdnotou a namiesto plynu sa v potrubiach usadili pavučiny. Slovensko sa snaží vrátiť tranzit do života, no rokovania s Ukrajinou, Európskou komisiou či Azerbajdžanom zatiaľ nepriniesli reálne výsledky.

Ministerka hospodárstva Denisa Saková sa nedávno stretla s poprednými predstaviteľmi Európskej únie a potvrdila, že rokovania o budúcnosti energetiky v regióne prebiehajú. Slovensko podľa nej dostalo od Bruselu pozitívny signál, že v otázkach jadra a ropy by sa mohli uplatniť výnimky, pokiaľ neexistujú životaschopné alternatívy.

Pri plyne však zatiaľ nič konkrétne nepovedala, len naznačila, že budovanie nových tranzitných trás musí predchádzať prípadným reštrikciám. Rokovania o konkrétnom obnovení tranzitu cez Ukrajinu však ostávajú v úzadí.

Ukrajinci opäť odoberajú slovenský plyn

Zatiaľ čo tranzit ruského plynu na západ viazne, plyn tečie opačným smerom. Ukrajina po dvojmesačnej prestávke opäť odoberá plyn zo Slovenska cez plynovod Vojany–Užhorod. Aktuálne týmto potrubím denne prúdi vyše 5 miliónov metrov kubických plynu.

V minulosti dosahoval prietok aj 10 či dokonca 16 miliónov kubíkov denne. Slovensko tak pomáha svojmu východnému susedovi v čase, keď sa blíži ďalšia zimná sezóna.

Premiér Robert Fico však neskrýva rozhorčenie. Opakovane sa sťažuje na postoj Ukrajiny, ktorá podľa neho bráni obnoveniu tranzitu plynu cez svoje územie. Kritizoval aj to, že Ukrajina sama nakupuje plyn pochádzajúci z Ruska, čím podľa neho rovnako financuje ruskú vojnovú mašinériu. Zároveň vyzýva na realistickejší prístup EÚ, ktorá plánuje do roku 2027 úplne skončiť s dovozom ruských energií.

plyn, tranzit, Slovensko
TASR

Dodávky plynu do Maďarska pokračujú

Najväčší pohyb plynu stále zaznamenáva Slovensko v smere z Maďarska cez prepojenie Veľké Zlievce. Denne sa takto na Slovensko prepraví 7 až 9 miliónov metrov kubických plynu, pričom ide aj o plyn s ruským pôvodom.

Napriek tomu nejde o prudký nárast oproti začiatku roka, ako pôvodne avizoval SPP. Dodávky ostávajú stabilné, no zatiaľ nenaznačujú významnejší obrat.

Jednou z priorít je v súčasnosti naplnenie plynových zásobníkov. Vláda poverila Slovenský plynárenský priemysel (SPP), aby do 1. novembra zabezpečil uskladnenie až 17,7 terawatthodín plynu. Ten bude slúžiť výlučne na pokrytie potrieb slovenských domácností a firiem počas zimy. Priebežné ciele hovoria o dosiahnutí 5,7 TWh do 1. júla a 14,6 TWh do začiatku septembra.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP