Pri prvotnom prieskume v okolí vodnej nádrže Málinec v okrese Poltár sa nepodarilo nájsť meteority, ktoré mali podľa výpočtov vedcov do oblasti dopadnúť začiatkom minulého týždňa. Pre TASR to uviedol astronóm Juraj Tóth z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského (UK) v Bratislave.

Nad Slovenskom preletel vzácny meteorit

Odborníci z UK spolu so študentami a pracovníkmi hvezdární v Banskej Bystrici a Žiari nad Hronom oblasť v okolí vodnej nádrže Málinec prehľadávali v pondelok (31. 7.) a utorok (1. 8.), no meteority alebo úlomky z nich sa im nájsť nepodarilo. Podľa Tótha však išlo o prvotný prieskum zameraný aj na spoznávanie terénu a v expedíciách budú ďalej pokračovať.

Hľadanie meteoritov komplikuje členitý reliéf a vysoká lesnatosť územia. Pri pátraní odborníci nevyužívajú detektory kovov, meteority hľadajú pomocou vlastného zraku.

„Najefektívnejšie pri čerstvých pádoch je ľudské oko, keď meteority očakávame na povrchu. Ideme vo formáciách, v rojniciach, postupne systematicky prechádzame lokalitu, ktorú si vieme zároveň cez GPS mapovať,“ priblížil Tóth.

V expedíciách bude UK v Bratislave pokračovať aj v nasledujúcom období, pomôcť pri pátraní však môže i verejnosť, a to najmä ľudia, ktorí v oblasti žijú alebo tam vlastnia rekreačné chaty.

„Máme však aj negatívnu skúsenosť, niektorí by radi takýto nález speňažili. Slovenské zákony však hovoria jednoznačne, že nálezy vzácnych minerálov a meteoritov sú chránené zákonom,“ skonštatoval Tóth s tým, že nálezca meteoritu môže pri ohlásení získať finančnú odmenu.

Miesto najpravdepodobnejšieho dopadu meteoritov po prelete denného bolidu, ku ktorému došlo 24. júla, vypočítali vedci z Astronomického ústavu Akadémie vied Českej republiky. Lokalita sa nachádza v blízkosti vodnej nádrže Málinec v zalesnenej oblasti horného toku Ipľa a je 12 kilometrov dlhá a necelý kilometer široká. Najväčší meteorit môže mať podľa odborníkov hmotnosť až dva kilogramy, menšie od desiatok po stovky gramov. Ak by sa meteority podarilo nájsť, zaradili by sa podľa vedcov do vzácnej kategórie meteoritov s rodokmeňom.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú