Akcie spoločnosti Tesla pokračujú v oslabovaní po tom, ako si v pondelok (8. 3.) opäť pripísali straty, už piaty deň po sebe. Trhová hodnota amerického výrobcu elektromobilov sa za uplynulý mesiac znížila o viac ako 277 miliárd USD (233,44 miliardy eur).

Akcie špičkových technologických firiem, ktoré boli motorom oživenia trhu z pandemických miním v marci minulého roka, zasiahli výpredaje a presun prostriedkov od investorov do sektorov, ktoré majú podľa nich profitovať z oživenia globálnej ekonomiky vďaka očkovaniu proti ochoreniu COVID-19.

Technologicky silný index Nasdaq za uplynulé tri týždne klesol o viac ako 10,5 %. Akcie spoločnosti Tesla sa v pondelok znížili o 6,5 %, zatiaľ čo akcie skupiny Nio klesli o 7,6 % a Li Auto o 5 %. Na širší automobilový priemysel vyvíja tlak globálny nedostatok polovodičových čipov, ktorý prinútil mnohé automobilky obmedziť alebo zastaviť výrobu.

Koncom februára výkonný riaditeľ Tesly Elon Musk uviedol, že závod vo Fremonte v Kalifornii bol dva dni odstavený pre „nedostatok komponentov“. Týždeň trvajúci výpredaj akcií Tesly znížil podľa odhadu analytikov Muskove bohatstvo o viac ako 49 miliárd USD.

Zdroj: TASR

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom