V USA začali v pondelok formálne preverovať čiastočne automatizované systémy riadenia vozidiel automobilky Tesla. Ako informoval Úrad pre bezpečnosť cestnej premávky (NHTSA), systém Autopilot má problémy pri rozoznávaní parkujúcich vozidiel záchranných a pohotovostných služieb. Agentúra federálnej vlády tvrdí, že od roku 2018 identifikovala 11 nehôd, pri ktorých ktorých vozidlá Tesla s aktivovaným systémom autonómneho riadenia vrazili do áut s blikajúcimi svetlami, osvetlenou tabuľou alebo kužeľmi upozorňujúcimi na nebezpečenstvo.

Vyšetrovanie sa týka modelov Y, X, S a 3 z produktových radov vyrobených v rokoch 2014 až 2021. Systém Autopilot podľa úradu často zneužívali vodiči, ktorých pristihli šoférovať opitých alebo aj sediac na zadnom sedadle, kým sa ich automobil vysokou rýchlosťou rútil po kalifornskej diaľnici.

Koncom júna NHTSA prikázal výrobcom plne autonómne riadených áut a vozidiel s asistenčnými systémami riadenia nahlasovať všetky nehody za účasti týchto dopravných prostriedkov na verejných komunikáciách. Povinnosť sa vzťahuje tiež na prípady, keď sa havárie stanú bezprostredne pred zapnutím alebo počas aktivácie asistenčných systémov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP