Priemerné teploty vo svete by mohli stúpnuť o 1,5 stupňa Celzia v porovnaní s priemermi z predindustriálneho obdobia po prvý raz už počas nadchádzajúcich piatich rokov. Uviedla to vo štvrtok Svetová meteorologická organizácia (WMO).
Podľa vedcov sú už teraz priemerné teploty vo svete najmenej o jeden stupeň vyššie ako v rokoch 1850 až 1900. Dôvodom sú emisie skleníkových plynov, ktoré majú na svedomí ľudia.
Podľa WMO je 20-percentná šanca, že sa hranicu 1,5 stupňa Celzia podarí dosiahnuť už v rokoch 2020 až 2024. V tomto období by mali byť priemerné ročné teploty podľa odhadov o 0,91 až 1,59 stupňa vyššie, ako boli predindustriálne priemery.
Podľa generálneho tajomníka WMO Petteriho Taalasa nová štúdia odzrkadľuje „obrovskú výzvu“, ktorej krajiny v rámci svojich snáh o dodržanie cieľov vytýčených v parížskej klimatickej dohode z roku 2015 čelia. Medzi nimi je aj udržanie globálneho otepľovania pod dvoma stupňami Celzia, ideálne nie viac než 1,5 stupňa Celzia.
WMO tiež uviedla, že modely použité v prognózach neberú do úvahy dopad, ktorý môže mať pandémia koronavírusu na redukciu emisií. “Spomalenie ekonomík a priemyslu v dôsledku ochorenia COVID-19 nie je náhradou trvalej a koordinovanej klimatickej akcie,“ poznamenal v tejto súvislosti Taalas.
Teraz čítajú

"Nehoda z Marsu" - rover Perseverance sa díval na pád pristávacieho stupňa, jeho koniec zachytil na fotografii

ZAUJÍMAVÉ Netflixu a Disney+ práve pribudla vážna konkurencia. Do ringu vstupuje nová streamovacia služba

Máme novú unikátnu fotografiu Venuše. Zachytila ju sonda počas cesty k Slnku

Toto boli najpredávanejšie smartfóny v roku 2020. Rebríčku kraľuje jeden výrobca

AKTUALIZOVANÉ Telekom začal predávať nové Magio GO. Ak sa nezaviažeš, je zásadne drahšie
Články, ktoré hýbu svetom

Telekom čelil mastným pokutám od úradov. Súd rozhodol o ich zaplatení
