Komáre predstavujú jednu z najväčších hrozieb pre ľudské zdravie. Sú prenášačmi závažných ochorení ako sú dengue, malária a Zika vírus, ktoré každoročne postihujú milióny ľudí. Nová technológia austrálskych vedcov z Macquarie University ponúka revolučné riešenie na boj proti týmto chorobám, “toxickú samčiu techniku” (TMT).

Vedci geneticky modifikujú samcov komárov, aby počas párenia prenášali jedy z pavúkov a sasanky na samice. Tieto toxíny výrazne skracujú životnosť samíc, čím rýchlo redukujú populáciu komárov, ktoré prenášajú choroby. O téme informoval portál Interesting Engineering.

Testy a modely sľubujú úspech

„TMT je prvou technológiou biologickej kontroly, ktorá funguje tak rýchlo ako pesticídy, no neškodí prospešným druhom,“ uviedol vedúci výskumu Sam Beach.

Na rozdiel od iných genetických metód TMT cieli priamo na samice a nie na ich potomstvo. To umožňuje rýchlu kontrolu populácie komárov bez použitia širokospektrálnych insekticídov, ktoré často zabíjajú aj užitočný hmyz.

Prvé pokusy so systémom TMT sa uskutočnili na ovocných muškách, ktorých samice po párení s geneticky upravenými samcami zaznamenali zníženie životnosti o 37 % až 64 %. Tieto výsledky naznačujú, že aplikácia technológie na komáre, ako je Aedes aegypti (prenášač dengue a Zika vírusu), by mohla byť vysoko účinná.

Počítačové simulácie ukázali, že zavedenie TMT by mohlo znížiť počet krv sajúcich samíc komárov o 40 % až 60 % v porovnaní s tradičnými metódami kontroly. Tým by sa dramaticky znížila šanca na šírenie chorôb v populácii.

komáre, ruka, TMC
Interesting Engineering

Výhody nad existujúcimi metódami

V porovnaní s metódami ako Sterilná insektná technika (SIT) a uvoľnenie samcov s dominantnými smrteľnými génmi (RIDL), TMT rieši zásadný problém. Aj po párení s geneticky modifikovanými samcami môžu samice stále šíriť choroby. TMT však rýchlo eliminuje tieto samice, čo znamená, že choroby sú potlačené už počas prvých dní ich implementácie.

Vedci tiež zdôrazňujú bezpečnosť tejto technológie. Jed špecificky účinkuje na bezstavovce, čo minimalizuje riziko pre cicavce vrátane ľudí. Ak by prospešné druhy náhodou prišli do kontaktu s jedom, jeho orálna toxicita je veľmi nízka.

„Stále musíme otestovať túto technológiu priamo na komároch a uistiť sa, že neexistuje žiadne riziko pre iné druhy alebo ľudskú populáciu,“ uviedol profesor Maciej Maselko.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP