Portál IFLScience na svojej facebookovej stráne zdieľal veľmi zaujímavú animáciu, ktorá znázorňuje vzájomný pohyb Zeme a našej jedinej prirodzenej družice.

Už ako deti sme sa v školách učili, že Mesiac je k Zemi stále otočený iba jednou stranou, je totiž voči Zemi v takzvanej „synchrónnej rotácii“, čo znamená, že jeho prívetivá strana (tá ktorú vidíme), je stále otočená smerom k nám.

This is what the Earth and the Moon look like from each other, over the course of a month

This is what the Earth and the Moon look like from each other, over the course of a month. The video was pieced together from real images by Dr James O'Donoghue (https://twitter.com/physicsJ)

Gepostet von IFLScience am Mittwoch, 2. September 2020

Zo Zeme sa teda javí, že sa Mesiac vôbec netočí okolo svojej osi, no nie je to pravda. Mesiac sa okolo svojej osi točí veľmi pomaly a jedna rotácia trvá toľko, ako jeden obeh okolo Zeme. Práve to je kľúčom, že vidíme stále iba jeho jednu stranu.

Pohľad z Mesiaca na Zem je však o niečo zaujímavejší. Naša planéta sa z povrchu Mesiaca javí ako poriadne rýchly kolotoč, pričom samotná animácia zachytáva celomesačnú periódu týchto dvoch vesmírnych telies.

Za l animáciou stojí doktor  James O’Donoghue, ktorý na svojom Twitteri zdieľa množstvo podobných a nesmierne zaujímavých krátkych videí. Niektoré z nich sme priniesli už v našom staršom článku.

Zdroj: IFLscience, Twitter

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom