V tomto texte boli použité materiály TASR.

Projekt výstavby prečerpávacej vodnej elektrárne Málinec predstavuje podľa ministra životného prostredia Tomáša Tarabu obrovskú ekologickú a ekonomickú príležitosť pre stredné Slovensko. Ak by sa tento zámer zrealizoval, Podpoľanie by sa podľa neho mohlo premeniť na jeden z najprosperujúcejších regiónov Slovenska. Taraba o projekte informoval na svojom profile na sociálnej sieti a oznámil začiatok vysvetľovacej kampane.

Minister zdôraznil, že projekt by priniesol miliardové investície, ktoré by každoročne zabezpečovali výrazné príjmy z podielových daní pre obce. Podľa jeho slov však rozhodnutie o podpore projektu závisí od miestnych samospráv a vyššieho územného celku: „Ak povie samospráva, že nechce, aby ľudia mali prácu, ale radšej preferuje chudobu, je to ich právo,“ uviedol.

Rozvoj infraštruktúry a kompenzácie

Súčasťou projektu by malo byť vybudovanie kanalizácií a vodovodov. Taraba poznamenal, že výstavba by si vyžiadala odškodnenie len piatich rodín a jedného družstva. Na druhej strane však podľa neho prinesie rozvoj turizmu a ekonomické bohatstvo pre región. Minister tvrdí, že prínosy pre Slovensko by sa pohybovali v miliardách eur a mohli by zásadne zlepšiť životnú úroveň miestnych obyvateľov.

Taraba označuje prečerpávaciu vodnú elektráreň za najekologickejšiu možnú formu výroby elektrickej energie. Zdôraznil, že výkon plánovanej elektrárne by bol dvakrát vyšší ako v Mochovciach a štyrikrát väčší ako výkon elektrárne Gabčíkovo. „Jediné, čo ľudia uvidia, je jedno jazero,“ poznamenal.

Minister tiež upozornil, že stabilizačná elektrina, ktorú by elektráreň produkovala, je na trhu vysoko žiadaná a Slovensko by ju mohlo predávať za výhodné ceny. Podotkol, že Rakúsko má až sedem takýchto elektrární priamo v prírode a obciach. Podľa odborníkov je na Slovensku šesť vhodných lokalít na výstavbu prečerpávacích elektrární, pričom Málinec je označený ako najlepší variant.

Obavy a odpor miestnych

Napriek deklarovaným výhodám sa projekt stretol aj s odporom časti verejnosti. Miestni obyvatelia spustili petíciu za zastavenie projektu, pričom vyjadrujú obavy z dopadu na životné prostredie a kvalitu života.

Taraba informoval, že projekt je aktuálne vo fáze štúdie realizovateľnosti. Zdôraznil, že lokalita je z výstavbového hľadiska výhodná, pretože nevyžaduje zatopenie ďalších obcí ani vysťahovanie ľudí. Minister avizuje, že obyvateľom bude predstavená analýza a prepočty podľa najvhodnejšieho variantu projektu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP