Slovensko by v tomto roku nemalo vyrobiť pod 900-tisíc kusov. Také sú odhady Zväzu automobilového priemyslu SR. V prvom polroku pritom štvorica automobiliek pôsobiacich na Slovensku vyprodukovala viac ako 555-tisíc vozidiel a na začiatku tohto roka zväz prognózoval, že celoročná výroba opätovne prekročí 1 milión kusov. Za minulý rok automobilky na Slovensku vyrobili približne 985-tisíc áut.

„Rok 2021 bol v znamení pokračujúceho boja s pandémiou a opatrení, ktoré bolo nutné zaviesť vo výrobe tak, aby bola zabezpečená ochrana pracovníkov pred šírením pandémie. Zároveň sa začali prejavovať vplyvy pandémie na celý dodávateľský reťazec, kedy dochádzalo k výpadkom v dodávkach materiálov a zvyšovaniu cien,“ zdôvodnil aktuálne výsledky pre agentúru SITA Pribula.

Hlavnými témami tak pre automobilky v tomto roku boli okrem pandémie aj nedostatok čipov, zvyšovanie cien základných surovín, vstupov, energií, ako aj oznámenie nedostatku horčíka z globálneho hľadiska. Z pohľadu tvorby legislatívneho rámca išlo o rozpracovanie deklarácie Európskej komisie, ktorou je materiál „Zelená dohoda“ do konkrétnych legislatívnych úprav a balíček „Fit for 55“, ktorý obsahuje návrhy 14 nových alebo novely smerníc a nariadení.

„Na Slovensku hodnotíme pozitívne okrem podporných opatrení na udržanie pracovných miest aj systémové riešenie tejto podpory, a to prijatie zákona o skrátenej pracovnej dobe „Kurzarbeit“,“ priblížil Pribula. Zväz privítal aj schválenie Plánu obnovy a odolnosti SR, prijatie novely zákona o dani z príjmov, ktorá uzákonila super odpočet na investície a z pohľadu starostlivosti o zákazníka ocenil zásadné prehodnotenie prístupu k certifikovaným miestam opravy v zákone o prevádzke vozidiel.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú