O rekvalifikácii v prospech IT kariéry, ak by v nej mali dlhodobú a finančne atraktívnu perspektívu, by uvažovalo takmer 60 % Slovákov. Naopak, 43 % odrádza stres a tlak z chýb, ktoré môžu nastať a podľa 42 % opýtaných je práca príliš technická a odborná. Vyplýva to z prieskumu IT spoločnosti Seyfor.

V oblasti IT odrádza 39 % Slovákov nutnosť neustáleho učenia sa a sledovania trendov. Dominujúcou odpoveďou v otázke, čo by opýtaných oslovilo pri kariére v IT, bola flexibilita a možnosť pracovať prakticky odkiaľkoľvek. Uviedlo to 62 % Slovákov. Pre takmer 60 % sú motiváciou finančné benefity a 40 % Slovákov vníma, že IT je perspektívnou a progresívnou oblasťou.

Generálny riaditeľ spoločnosti Seyfor Martin Cígler vníma, že rast IT segmentu je o čosi rýchlejší ako rast počtu odborníkov pre túto sféru. Situácia podľa neho však nie je kritická. „Viem si predstaviť ešte horšiu situáciu. IT segment je naozaj dynamický a penzum vedomostí, ktoré má IT odborník zvládať, sa zvyšuje. Je to však prirodzený jav a je pravdou, že je pre nás ťažké obsadiť niektoré typy pracovných pozícií, ako sú vývojári alebo seniorní IT architekti. Situácia na trhu práce taktiež akceleruje rast platov IT odborníkov, a to je motorom zvyšovania cien IT služieb,“ uviedol Cígler.

Z prieskumu Svetového ekonomického fóra, na ktorom sa zúčastnilo 803 firiem zo 45 krajín sveta, vyplýva, že viac ako 75 % spoločností plánuje v nasledujúcich piatich rokoch implementovať do svojho biznisu viaceré typy digitálnych technológií či platforiem. Ide napríklad o veľké dáta, cloudové služby či umelú inteligenciu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP