Švédsky parlament v stredu schválil návrh zákona, ktorý umožňuje výstavbu väčšieho počtu jadrových reaktorov, ako sa pôvodne plánovalo. Odpadá tak predchádzajúci limit 10 reaktorov, keďže severská krajina sa snaží zvýšiť výrobu energie a posilniť energetickú bezpečnosť. Nový zákon umožní výstavbu reaktorov aj mimo lokalít súčasných elektrární Ringhals, Forsmark a Oskarshamn. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

„Parlament sa stotožňuje s hodnotením vlády, že jadrová energia bez fosílnych palív bude naďalej zohrávať ústrednú úlohu vo švédskom energetickom mixe,“ uviedol zákonodarný zbor vo vyhlásení. Legislatívu predložila vláda premiéra Ulfa Kristerssona, ktorej cieľom je do roku 2035 postaviť dva nové konvenčné jadrové reaktory.

Kristersson presadzuje rozšírenie výroby jadrovej energie ako kľúčový cieľ svojej vlády po tom, čo zatvorenie niekoľkých reaktorov prinútilo krajinu viac sa spoliehať na menej predvídateľné obnoviteľné zdroje. Svoju úlohu zohrali aj obavy o energetickú bezpečnosť po ruskej invázii na Ukrajinu vo februári 2022, ktorá spôsobila prudký nárast cien energií v Európe.

Vláda predpokladá, že dopyt po elektrickej energii sa do roku 2045 viac ako zdvojnásobí na približne 300 terawatthodín (TWh) v dôsledku prechodu ku klimaticky neutrálnej ekonomike. Škandinávska krajina sa v nezáväznom referende v roku 1980 vyslovila za postupný rozchod s jadrovou energiou. Švédsko odvtedy vyradilo z prevádzky šesť z dvanástich reaktorov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP