Prví štyria slovenskí inovační diplomati odcestovali do krajín, kde sídlia nadnárodné spoločnosti a medzinárodné výskumno-vývojové inštitúcie. V Číne bude pôsobiť Tibor Buček, vo Fínsku Miloš Koterec, pozíciu v Spojených štátoch amerických obsadil Peter Šesták a v Izraeli Slovensko zastúpi Miloš Bikár. TASR o tom informoval Úrad podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu (ÚPVII).

Ide o proces budovania slovenskej inovačnej diplomacie, ktorý koncom minulého roka schválila vláda SR. „Z geografického hľadiska predstavujú tieto krajiny trhy s najlepšími inovačnými ekosystémami, ktoré už dnes úspešne pilotujú niektoré prístupy k rozvoju spolupráce v oblasti inovácií,“ povedal vicepremiér pre investície a informatizáciu Richard Raši (Smer-SD).

Hlavnou úlohou slovenskej diplomatickej misie je zvýšiť počet úspešných účastí na medzinárodných grantových schémach, pomáhať umiestňovať slovenské produkty na zahraničných trhoch a posilniť tak konkurencieschopnosť v globálnom rozmere.

Raši uviedol, že úlohou inovačných diplomatov bude pomáhať slovenským výskumným inštitúciám, univerzitám a podnikateľom v nadväzovaní spolupráce s inovačným prostredím v zahraničí, ako aj podpora verejno-súkromných partnerstiev.

Zdroj: TASR

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú